Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Mark Kuban, preduzetnik

    Mark Kuban: Ako koristite ove komplikovane reči, ne zvučite pametnije

    Mark Kuban nije ljubitelj profesionalnog žargona. Možda će zvučati pametno ako pokušate da ubacite komplikovaniju reč kada želite da impresionirate nekoga, poput svog šefa ili potencijalnog poslodavca. Ali korišćenje stranih reči kada biste umesto njih mogli da se odlučite za nešto jednostavnije i jasnije, obično ima suprotan efekat, tvrdi Kuban.

    „Uvek koristite jednostavniju reč“, rekao je Kuban za ,,Wired“ u video snimku ,,Pitanja i odgovori“.

    Kada je upitan za „poslovnu reč“ koja ga najviše nervira, Mark Kuban je odmah imao jednu na umu.

    ,,Nema razloga da ikada koristite reč ‘kohorta’ kada biste mogli da koristite reč ‘grupa’. Kohorta je grupa ljudi. Reci ‘grupa’. Zvučiš glupo kada koristiš reč ‘kohorta’, jer pokušavaš da zvučiš pametno“, rekao je on.

    Korporativni žargon i fraze nerviraju one koji ih često čuju. Izrazi poput ,,nova normalnost“, ,,korporativna kultura“ i ,,vratiti se na to“ dominirali su nedavnom listom najiritantnijih primera, prema istraživanju koje je sprovela platforma za učenje jezika ,,Preply“, u kojem je učestvovalo više od 1.500 Amerikanaca.

    Mark Kuban, preduzetnik, komplikovane reči

    Mark Kuban, komplikovane reči (Screenshot YT The Daily Show with Trevor Noah)

    Bafet i Mask ne vole komplikovane reči u poslu

    Kuban je saglasan sa kolegom milijarderom Vorenom Bafetom, koji voli da stvari budu što jednostavnije. Bafet piše svoje godišnje pismo akcionarima kao da razgovara sa svoje dve sestre, što, naravno, ne znači bez žargona, rekao je 2019.

    Ilon Mask, trenutno najbogatija osoba na svetu, takođe prezire žargon, posebno na radnom mestu, piše CNBC Make It.

    „Ne koristite akronime ili besmislice za objekte, softver ili procese u Tesli. Generalno, sve što zahteva objašnjenje onemogućava komunikaciju. Ne želimo da ljudi moraju da pamte rečnik samo da bi funkcionisali u Tesli“, napisao je u pismu zaposlenima u Tesli 2018.

    ilon mask

    Ilon Mask i Voren Bafet, komplikovane reči (BIZLife/AP)

    Suprotan efekat

    Korišćenje preterano komplikovanih reči da biste zvučali inteligentno zapravo ima suprotan efekat: čini da zvučite manje inteligentno i takođe može da zbuni druge, pokazuju studije.

    „Koristimo žargon kada se osećamo nesigurno, da bi nam pomogao da se osećamo kao da imamo viši status“, napisao je Adam Galinski, profesor liderstva i etike u poslovnoj školi Kolumbije, u avgustovskom članku za veb stranicu škole.

    To stvara efekat u kojem korišćenje previše komplikovanih termina, gde bi jednostavniji bili dovoljni, odaje utisak da ste nesigurni u svoju inteligenciju. Umesto toga, prema stručnjacima, bolje je da govorite jasno i sažeto.

    „Ljudi, koji imaju viši status, više se bave artikulacijom i efikasnom komunikacijom“, napisao je Galinski.

    Drugim rečima, to je najefikasniji način da iznesete svoju poentu, i veća je verovatnoća da ćete impresionirati slušaoce.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Screenshot YT, BIZLife/AP

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE