Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kako stojite s glutenom? Ovih 10 znakova ne smete ignorisati

    Da li ste znali da je više od 55 bolesti povezano sa glutenom, proteinom prisutnim u pšenici, raži i ječmu? Upravo je ovo razlog zbog kojeg je Tatjana Popović, autorka programa ’5 dana detoksa’ odlučila da čitaocima BIZLife-a predoči 10 znakova koje ne smemo da ignorišemo kada je gluten u pitanju.

    Evo šta je ona napisala na ovu temu:

    Procenjuje se da 99 posto ljudi koji imaju intoleranciju na gluten ili celijakiju, nikada ne dijagnostikuju ovaj problem. Vi možete biti jedan od njih. Ako imate neki od sledećih simptoma, postoji mogućnost intolerancije na ovaj protein.

    1. Digestivni problemi kao što su gasovi, nadutost, proliv, pa čak i zatvor. Zatvor je naročito zastupljen kod dece posle jela sa glutenom.
    2. Keratosis Pilaris (ili termin odomaćen u našem narodu kao guščija koža) vrlo se često sreće, a karakteriše ga pojava orožalih čepova na koži, najčešće na spoljašnjoj i zadnjoj strani nadlaktica. Ovo može da bude rezultat loše apsorpcije masnih kiselina i vitamina A prouzrokovanih oštećenjem creva koje izaziva gluten.
    3. Zamor, magla pred očima ili osećaj umora posle obroka koji sadrži gluten.
    4. Dijagnoza autoimunih bolesti kao što su: Hashimoto thyroiditis, reumatoidni artritis, ulcerozni kolitis, lupus, psorijaza, skleroderma ili multipla skleroza.
    5. Neurološki simptomi kao što su vrtoglavica ili osećaj da gubite ravnotežu.
    6. Hormonalna neravnoteža, kao što su PMS (predmenstrualni sindrom), PCOS (sindrom policističnih jajnika) ili neobjašnjiva neplodnost.
    7. Migrene.
    8.  Dijagnoza hroničnog umora i fibromijalgija.
    9. Upala, otok ili bol u zglobovima, kao što su prsti, kolena ili kukovi.
    10. Anksioznost, depresija, promene raspoloženja i ADD (poremećaj deficita pažnje).

    Kako se proverava intolerancija na gluten?

    Jedan od načina da utvrdite da li imate problem sa glutenom je da ga 100 posto eliminišete iz ishrane na najmanje dve do tri nedelje, a zatim ga ponovo uvedete. Imajte na umu da je gluten veoma široko rasprostranjen protein i biće vam potrebno nekoliko meseci, pa čak i nekoliko godina dok ga potpuno ne izbacite iz vašeg tela. Ukoliko se znatno bolje osećate bez njega ili još gore kada ga ponovo uvedete u ishranu, gluten je definitivno vaš problem. Sumnju na celijakiju u 80 posto tačnosti možete otklonite putem testa krvi na prisustvo antitela na gluten.

    Za tačnu dijagnozu, nužna je biopsija sluznice tankog creva.

    Kako se leči intolerancija na gluten?

    Stopostotnom eliminacijom glutena iz ishrane. Čak i trag količine glutena iz unakrsne kontaminacije, iz hrane, lekova ili suplemenata, može biti dovoljno da izazove reakciju imunog sistema. Stručnjaci navode da oni koji imaju celijakiju, a u ishranu ubace gluten samo jednom mesečno, povećavaju rizik od smrti za 600 posto.

     [preporucene_vesti ids=“248298, 247352, 238288″]

    Izvor: BIZLife

    Foto: pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE