Kako to da Tanjug i dalje radi i ko ga finansira?
Agencija Tanjug i dalje radi jer ne može biti brisana iz registra medija dok ne izmiri obaveze, kaže ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, navodeći da od odluke o gašenju, ta agencija nije finansirana iz budžeta.
Ministar kulture i informisanja izjavio je da ne postoje evropski propisi po kojima država ne može da bude vlasnik novinske agencije i da je na Srbiji da proceni da li je u njenom „informativnom i političkom interesu“ da ima novinsku agenciju u svom pretežnom vlasništvu.
Na sednici skupštinskog odbora za kulturu i informisanje, Vukosavljević je rekao da očekuje da će konačan stav o sudbini ugašene Novinske agencije Tanjug biti zauzet za oko mesec dana.
„U ne malom broju zemalja EU postoje agencije koje su u državnom vlasništvu. Navešću slučaj Slovačke, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Francuske… Dobili smo jasna uveravanja da osim načelnog principa da država odstupa iz vlasništva u medijima, postoji i većina država EU koje imaju svoju informativnu agenciju“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, Srbija može da ne bude vlasnik bilo čega u bilo kojoj informativnoj agenciji i time je stvar u skladu sa propisima i praksom EU, a s druge strane, Srbija može da ima agenciju u kojoj je vlasnik 51 odsto i više kapitala, što je opet u skladu sa praksom u EU.
On je dodao da Tanjug, koji je odlukom vlade ugašen pre godinu dana, ali i dalje radi, ne može biti brisan iz registra medija dok ne izmiri obaveze prema zaposlenima i trećim licima. Vukosavljević je naveo da od odluke o gašenju Tanjuga, agencija nije finansirana iz budžeta.
On je precizirao da to ne znači da ministarstva i državni organi nisu bili korisnici usluga te agencije.
Izvor: Beta