Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    cene goriva

    Kako će vrtoglavi RAST CENA nafte uticati na svetsku inflaciju?

    Na svetskim tržištima cene nafte su porasle i prošle nedelje, treći put zaredom, dostižući nove maksimume za više od 10 meseci, pošto su najveći svetski proizvođači odlučili da zadrže smanjenu proizvodnju crnog zlata.

    Na londonskom tržištu cena barela je prošle nedelje porasla 3,6 odsto na 93,93 dolara, što je novi najviši nivo od novembra prošle godine. Na američkom tržištu, međutim, cena barela je porasla za 3,7 odsto, na 90,77 dolara, takođe novi najviši nivo u poslednjih 10 meseci.

    Rast cena treću nedelju zaredom rezultat je odluka Saudijske Arabije i Rusije da smanje proizvodnju. Ti vodeći izvoznici smanjiće isporuke do kraja ove godine za ukupno 1,3 miliona barela dnevno, navode Agencije.

    Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici već su pomerili rok za dogovor o smanjenju snabdevanja do kraja sledeće godine.

    Smanjenjem proizvodnje ove zemlje pokušavaju da održe povećane cene nafte, s obzirom na to da tražnja slabi zbog usporavanja rasta najvećih svetskih ekonomija. Cene su prošle nedelje podržane novim makroekonomskim pokazateljima Kine, najvećeg svetskog uvoznika nafte.

    U avgustu su industrijska proizvodnja i maloprodaja porasli više nego što se očekivalo, što je podstaklo nade da se oporavak druge najveće svetske ekonomije, a samim tim i potražnje za naftom, ubrzava.

    Na cene nafte pozitivno utiču i spekulacije da američka centralna banka više neće podizati kamatne stope i da će tamošnja privreda izbeći recesiju. Moguće je i da je Evropska centralna banka završila ciklus povećanja kamatnih stopa.

    To znači da bi posle dužeg usporavanja rast privrede SAD i evrozone mogao da se stabilizuje. A to bi dovelo do stabilizacije tražnje za crnim zlatom.

    Nakon rasta tri nedelje zaredom, cene nafte su produžile rast od početka godine. Na londonskom tržištu, u odnosu na početak godine, barel je poskupeo za oko 9,5 odsto, a na američkom za oko 13 odsto.

    gorivo unsplash

    Gorivo (Unsplash)

    Očekuje se da će porast cene goriva i potražnje kineske privrede , koja se rangira kao najveći svetski uvoznik nafte, pomutiti izglede za centralne banke i njihovu misiju da smanje stope inflacije koje su i dalje daleko iznad ciljanih 2 odsto.

    Uticaj na inflaciju

    Pad cena nafte odigrao je veliku ulogu u padu inflacije u prvoj polovini ove godine, ali se sada očekuje da će porast na nju delovati kao kočnica, u drugoj polovini i 2024. godini.

    Evropska centralna banka sprovela je 10. uzastopno povećanje kamatnih stopa prošle nedelje i nagovestila da će se na tome verovatno zaustaviti. U petak su, međutim, kreatori finansijskih politika rekli da dalje povećanje nije isključeno .

    Očekivalo se da će kamatne stope američke centralne banke dostići vrhunac nakon prošlomesečnog pada bazne inflacije, koja uklanja nestabilne elemente kao što su gorivo i hrana. Ipak, Federalne rezerve su signalizirale da ostaju otvorena vrata za moguće konačno povećanje u novembru.

    „Klađenje na naftu postaje omiljena trgovina na Volstritu. Niko ne sumnja da će odluka Opec+ (proizvodnja nafte) krajem prošlog meseca održati tržište nafte veoma zategnutim u četvrtom kvartalu“, rekao je Edvard Moja, analitičar OANDA.

     

    Izvor: BIZlife

    Foto: Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE