Kada nije u kancelariji Jelena je na dva točka: Na biciklu je uzela brojne medalje i tu ne staje
U svetu brojki i finasija, ona je pronašla svoje primarno zanimanje, ali, kada zaklopi knjige i ostavi kancelarijske obaveze iza sebe, uspešna menadžerka Jelena Jakovljević se transformiše u strastvenu biciklistkinju koja poslovni kostim menja za biciklističku opremu, a sve to sa entuzijazmom da osvoji još koji kilometar na dva točka.
Amaterski biciklizam nije samo njen hobi, već i način da pronađe balans između dinamičnog poslovnog sveta i lične strasti prema sportu. Upoznajte ženu koja uspešno kombinuje karijeru u visokoj poslovnoj sferi sa ljubavlju prema biciklističkim stazama.
Pandemija korona virusa donela je mnoge izazove, ali za Jelenu, finansijsku menadžerku u kompaniji Vita Verde, to je bio podsticaj da se okrene biciklizmu. Kao i mnogi drugi, nakon meseci provedenih u zatvorenom prostoru, poželela je da povrati fizičku formu i ponovo se poveže s prirodom koja nam je svima nedostajala tokom lockdown-a.
„Počela sam rekreativno, sa prosečnim biciklom koji sam rentirala, vozeći se oko Ade“, priseća se naša sagovornica. „Ali, kako je vreme prolazilo, počela sam da osećam sve veće zadovoljstvo u savladavanju same sebe i svojih mogućnosti.“
Ta strast ju je motivisala da postepeno investira u profesionalniju opremu, u želji da postigne bolje rezultate. Ovaj proces ju je doveo do otkrivanja lepota Srbije na način koji ranije nije mogla da zamisli. „Upoznala sam svaki kutak naše lepe zemlje, obilazeći mesta za koja nisam ni znala da postoje. Iz perspektive bicikla, ta mesta izgledaju prelepo.“
S obzirom na to da njen posao podrazumeva radno vreme od devet do pet, zanimalo nas je na koji način uspeva svoje kancelarijske obaveze da uskladi sa svojom ljubavlju prema biciklizmu.
„Iskreno to nije jednostavno jer svakako ozbiljni rezultati iziskuju i ozbiljno zalaganje i ozbiljnu količinu vremena koje nam svima manjka. Nakon radnog vremena kreće moja rutina u smislu treninga i trening vožnji predviđenih za radne dane koji u principu traju dva do tri sata. Vikendi su druga priča. Ukoliko vremenski uslovi to dozvoljavaju, vožnje nikada nisu ispod šest sati i ne malo puta potraju i čitav dan. Naravno tu je i jutarnja rutina kojoj se posvećujem nekih dva sata, kako mi je radno vreme od devet pretpostavljate u kom terminu je reč za pomenutu rutinu, ali mogu da sa vama da podelim da, Košutnjak, Avala i Savsko jezero izgledaju fantastično u zoru“, objašnjava Jelena svoju rutinu.
Kako je hobi prerastao u ozbiljne sportske uspehe?
Da Jelenin biciklizam nakon pandemije neće ostati na nivou hobija, bilo je jasno kada je počela da niže brojne uspehe na domaćim i međunarodnim trkama. Od učešća na „Maratona Dles Dolomites“, sa više od 8.000 takmičara, preko 2. mesta u kategoriji na Gran Fondo Novi Sad, koji je ove godine prvi put održan u Srbiji i podržan od strane UCI, do uspešno izvezenih 4 breveta (maratonske vožnje od 200+ kilometara sa vremenskim rokom trajanja i unapred utvrđenom rutom), samo su neki od dostignuća kojima se okitila ova uspešna poslovna žena.
„Tu je i 1. mesto na Mini Fondu Pag, a najveći rezultat je svakako kvalifikacija na svetsko prvenstvo u Gran Fondu koje se održava u Danskoj početkom septembra. Ono što planiram do kraja tekuće godine nakon Danske je učešće na L etape Slovenija, Gran Fondo Pag opet, i vrlo verovatno makar još jedna vožnja od 200 kilometara“, objašnjava Jelena.
Pored jake želje za uspehom i rezultatima, za biciklizam je važno fokusirati se i na fizičku spremu i zdravstveno stanje, tvrdi naša sagovornica. I to su, prema njenim rečima, dva aspekta na koje najviše obraća pažnju i u šta najviše ulaže, a što silom prilika i njene kolege iz kancelarije počinju da primenjuju na sebi. Što se tiče fokusa, kaže da samu sebe pobedi svakog narednog dana.
Velika podrška na Jeleninom putu joj je i njena kompanija Vita Verde kojoj je neizmerno zahvalna i koja je do sada imala najviše sluha i prepoznala njenu ljubav prema biciklizmu. Njen tim ju je podržao na većini biciklističkih akcija.
„Što se mene tiče pomoć je svakako uvek dobrodošla, kako i sami imate priliku da vidite koliko ovde ima putovanja jako mnogo, a i kolike su cene profesionane opreme koja se koristi svakako bez pomoći ovi rezultati kao i svi budući ne bi bili mogući“, priča ova sportistkinja.
Svi oni koji žele da pruže podršku Jeleni i postanu deo njene priče o uspehu, ali i učestvuju u promociji zdravih životnih navika i Srbije u svetu biciklizma mogu se informisati putem mail adrese: [email protected].
„Nikad nije kasno“ kao činjenica, a ne floskula
S obzirom na to da su trenutno aktuelne Olimpijske igre i da su sve oči uprte u Pariz kao centar dešavanja, i Jelena je verni pratilac najpopularnijeg sportskog takmičenja na svetu, a u fokusu su joj naši biciklisti, predstavnici u drumskom biciklizmu.
„Naravno da pratim i ostale naše sportiste, ali lično mi je najdraža konačno titula Novaka Đokovića a pored njega svakako očekujem puno od košarkaša i naših divnih odbojkašica i košarkašica“, priča naša sagovornica.
„Želim da napomenem i da pošaljem poruku svima koji se bave ili žele da se bave nekim sportom ili bilo čime ostalim što smatraju da je dobro i korisno za njih, a to je da treba da počnete već koliko sutra jer nije floskula da nikad nije kasno, već činjenica. Ukoliko zaista to stvarno i zelite naći ćete i način“, ističe Jelena.
Na pitanje kako joj iskustvo u biciklizmu pomaže u profesionalnom životu i obrnuto, Jelena istilče neke glavne osobine koje povezuje uspešnog poslovnog čoveka i sportistu, a to su disciplina, odlučnost, istrajnost.
„Sve ove osobine me čine boljim biciklistom, a kako moje kolege kažu i boljim profesionalcem u poslu kojim se bavim. Mogu samo da kažem da me biciklizam čini boljim profesionalcem u poslu, a posao boljim biciklistom“, zaključuje Jelena.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Mladen Stanković
Foto: Sportograf/Jovan Čavić/Privatna arhiva