Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, granice, karijera

    „Kada čovek ne mora da žrtvuje san za posao, sve se menja na bolje“

    Profesor menadžmenta Kristofer Barns sa Univerziteta u Vašingtonu naglašava da su zaposleni koji rade jedan dan manje u nedelji odmorniji, produktivniji, zadovoljniji i generalno zdraviji.

    „Kada čovek ne mora da žrtvuje san za posao, sve se menja na bolje. Naime, spavanje i posao su u stalnom sukobu, a najčešća žrtva je zdravlje pojedinca, koje se ogleda u tome kako on obavlja svoj posao“, rekao je Barns.

    S njim se slaže i sociološkinja i ekonomistkinja Džulijet Šor sa Bostonskog koledža, a mišljenje je zasnovano na saznanjima prikupljenim kroz opsežno praćenje organizacija širom sveta koje su nedavno eksperimentisale sa četvorodnevnom radnom nedeljom.

    Muškarac, lenjost, lenj, umor (Unsplash) goblin mod

    Umor (Unsplash)

    „Poslodavci shvataju da ako mogu da promene mišljenje o tome gde ljudi rade, mogu da se predomisli i koliko dana rade“, ističe Šor i nudi konkretne brojke dobijene nakon uvođenja kraće radne nedelje, prenosi Poslovni dnevnik.

    „Posle promene sa petodnevne na četvorodnevnu radnu nedelju, videli smo da je samo 14,5 odsto zaposlenih imalo manje od sedam sati sna tokom noći u poređenju sa 42,6 odsto njih pre promene. U proseku, svi spavaju 7,58 sati tokom noći. To je skoro ceo sat duže nego kada su radili pet dana u nedelji“, objšnjava ona.

    Produktivnost na istom nivou

    Takođe, produktivnost zaposlenih je ostala ista ili poboljšana, što znači da organizacije koje su odustale od jednog dana nisu odustale od rezultata koji su zabeleženi. I na tome se može graditi ova priča, koju bi, svakako, bez oklevanja prihvatila ogromna većina zaposlenih bilo gde u svetu…

    Produktivnost

    Posao, produktivnost (Freepik)

    Čak 77 odsto odsto ispitanih američkih radnika je reklo da bi četvorodnevna radna nedelja od 40 sati imala izuzetno ili donekle pozitivan efekat na njihovo blagostanje. Zaposleni su takođe istakli da žele da njihove kompanije daju slobodne dane za mentalno zdravlje (74 odsto), kao i da ukinu obavljanje posla van radnog vremena (73 odsto).

    Neke kompanije, uključujući Amazon, Basecamp, Microsoft i Panasonic, nude opcije četvorodnevne radne nedelje, ali većina kompanija se drži isprobanog petodnevnog modela. Zašto? Stručnjaci tvrde da je to kombinacija niže produktivnosti (iako studije pokazuju da to nije slučaj), problema sa zaposlenima, povećanih troškova i složenih promena u poslovnim operacijama.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE