Benzin dizel gorivo

Istraživali smo cene goriva u regionu na licu mesta: Šta je još u HR i BIH jeftinije?

Ako budete u nedoumici da li da pre odlaska u Bosnu ili Hrvatsku na poslovni put ili odmor napunite rezervoar pre izlaska iz Srbije, znajte da su dizel, benzin i gas jeftiniji u Hrvatskoj, dok u Bosni ta razlika iznosi iznosi dosta više. Isto se odnosi i na cene hrane, koje su znatno jeftinije i pristupačnije u Bosni dok su u Hrvatskoj slične našim.

Gorivo u Hrvatskoj i Bosni neverovatno jeftinije

To da je gorivo jeftinije u Bosni i nije neka novost, pošto je tako bilo oduvek. Tamo su pored goriva jeftiniji i hrana, duvan i alkohol, a posebno cene u restoranima.

Kada je u pitanju Hrvatska, osim goriva i nekih sitnica, većina stavki je precenjena i skupa, a cena hrane i hrvatskim marketima je slična cenama u našim.

Cene u restoranima na potezu od Dubrovnika do granice sa Crnom Gorom, koje te sačekaju na samom ulasku u restoran gotovo te zalede, tako da ti je posle uvida u meni potrebno da popiješ nešto toplo, po mogućnu nešto najjeftinije (kafu/čaj) kako bi se zagrejao.

Nakon toga, ništa ti ne preostaje nego da naručiš pristojan i pristupačan obrok (npr. lignje na žaru), popiješ još jedno piće i to te sve košta oko 30 evra po osobi. Pa i nije mnogo za tu lepotu!

U Dubrovniku sve skuplje osim goriva

Gorivo u Hrvatskoj je jeftinije od goriva u Srbiji, a evrodizel ubednjivo prednjači u tome.

Evrosuper 95 košta 1,45 evra (169 dinara po srednjem kursu NBS), što predstavlja razliku od oko 7 dinara za litar, dok je cena evrodizela koji iznosi 1,37 evra (160 dinara) povoljnija za 31 dinara od trenutne vrednosti tog naftnog derivata u Srbiji.

Gorivo

Nemanja Kuč

Litar autogasa (LPG) uznosi 0,74 evra (86 dinara).

Razgovarajući sa radnikom na benzinskoj stanici INA u Dubrovniku dolazim do neverovatnih informacija.

On smatra da su cene goriva visoke te da ih je potrebno sniziti bar za 10 odsto.

Na našu konstataciju da je i to „njihovo skupo“ gorivo jeftinije od goriva u Srbiji, on ne daje nikakav komentar.

Jedan od kupaca benzina dobacio je da očekuje povećanje cena, i dodao kroz smeh da planira  u narednim godina prelazak na biciklo radi održivosti novčanika i planete.

Bosna i cene u njoj

U nameri da vam plastično objasnimo cene osnovnih namirnica u Bosni navešćemo vam samo dve stavke: pola kilograma kafe iznosi oko 9 maraka (537 RSD), dok je za kilogram svinjskog mesa bez kostiju potrebno izdvojiti u proseku oko između 9 i 10 maraka (550 -600 dinara).

Kada su u pitanju cene u restoranima tu se i dalje ništa ne menja. Hrana je bukvalno duplo jeftinija nego u srpskoj prestonici, ili za trećinu u odnosu na većinu gradova u našoj zemlji.

Uspeli smo da napunimo rezervoar vozila za 800 dinara manje novca nego na benzinskoj stanici u Beogradu, a to zaista pravi razliku.

Da sam vozio dizela uštedeo bih još više!

Ovo su cene goriva u Bosni: benzin košta 2,4 maraka (144 RSD), litar dizela iznosi 2,35 maraka (140), dok je vrednost gasa za litar 1,2 maraka (72 dinara).

Sve svemu, kako bismo izbegli komparaciju odnosa BDP-a, najčešće plate, i iznosa izdatka za porez u Srbiji, HR i BiH, pokušaćemo da damo jedan laički zaključak.

Neverovatno je da se na tako malom geografskom prostoru naiđe na toliko razlika u cenama robe koja se svrstava u osnovne potrebe čoveka. Savetujemo vam da, ukoliko krenete na odmor ili put u BiH ili Hrvatsku, hranu obavezno kupite o BiH, a gorivo i ako zaboratite da sipate u BiH, imajte na umu da ćete ga i u Hrvatskoj platiti jeftinije nego u Srbiji

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/Nemanja Kuč

Foto: Nemanja Kuč

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE