
Inovativan i napredan Ričard Brenson: Zaposlenima u „Virdžinu“ ukida mejlove
Ričard Brenson (Richard Branson) sagradio je multi-milijardske kompanije, lansirao rakete, i postavio svetski rekord kao prva osoba koja je preletela Atlantski okean u balonu. Ali, njegov poslednji projekat – zabrana zaposlenima korišćenje mejla – ipak je najbriljijantniji potez.
Oko 200 zaposlenih u „Virdžin menadžment“ (Virgin Management) – menadžment kompaniji čiji je vlasnik Brenson, dobilo je zabranu da pristupa mejlu dva sata svake srede ujutru, i to od juna. Umesto toga, imaju sastanke u hodu, razmatraju ideje licem u lice, formiraju specifične klubove. Inicijativa je došla od Džoša Bejlisa (Josh Bayliss), koji je izvršni direktor Virgin grupe. On je shvatio da zajednički rad gde se kolege nikad ne sreću licem-u-lice, nije najbolje rešenje za timski rad i moral, piše Mashable.
Ovo je korak u dobrom pravcu, iz više razloga:
– Veoma je teško da dobijete uvid u nečije crte ličnosti, kada komunicirate samo kroz reči na ekranu. Možda mislite da dobro shvatate kolegu koji živi na drugoj strani sveta, ali velike su šanse da (se) projektujete. I studije su pokazale da se naša ličnost gubi kada komuniciramo online. Ograničeni smo na nekoliko ljubaznih reči, i na kraju svi zvučimo slično ili isto.
– Komunikacija putem mejla ima tendenciju da bude funkcionalna. Šaljete mejl kada želite da se raspitate o nekom projektu, proverite vreme sastanka, dobijete neku informaciju što je brže i efikasnije moguće. To je funkcionalno, ali takođe lišeno svake „normalne“ komunikacije, razgovora koji često može da krene u neočekivanom i izneđujuće sjajnom pravcu… Tako se dobijaju neke obećavajuće ideje, čuju se inspirativne priče, dođe se do velikih saznanja…
– Kada ste poslednji put primili mejl koji vas je istinski uzbudio (bez seksualnih konotacija), obradovao, uzdrmao? Verovatno možete da se setite jednog ili dva, ali u tome je problem. Povremeni, nepredvidivi „pogodak“ poznat je u psihologiji kao „slučajno pojačanje“. Zato što retko dobijamo „dobre“ mejlove, trošimo silno vreme na proveravanje inboxa. I svi znamo koliko demolariše prazan ekran.
Mnogo je bolje skloniti pogled sa računara, i komunicirati licem u lice, kad god je to moguće. Čak i kada nemate šefa koji sprovodi zabranu, vaš rad će vam „zahvaliti“.
Izvor: BIZLife
Piše: N.V.