Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Fosil tiranosaurusa prodat za 32 miliona dolara

    Gotovo kompletan primerak fosila tiranosaurusa reksa, koji nosi nadimak Sten, prodat je po rekordnoj ceni od 31,8 miliona dolara.

    Kupac fosila starog 67 miliona godina je anoniman, a aukciju u Njujorku je organizovala kuća Kristis.

    Procenjena vrednost bila je od šest do osam miliona dolara, ali je to brzo nadmašeno kako je internet aukcija napredovala.

    Prethodni rekord držao je fosil tiranosaurusa reksa koji je nazvan Su. On je prodat za 8,4 miliona dolara 1997. godine. Taj primerak je izložen u Prirodnjačkom muzeju u Čikagu. Međutim, još se ne zna gde će Sten završiti.

    Naučnici strahuju da bi mogao da ostane u nečijoj privatnoj kolekciji i da ga više neće videti.

    Iako su iz aukcijske kuće odbili da objave ime novog vlasnika, iz kompanije Džejms Hislop su rekli da bi se neki detalji o budućnosti fosila ovog dinosaurusa mogli pojaviti u narednih nekoliko dana.

    Pobednička ponuda bila je 27,5 miliona dolara, ali su dodatni troškovi podigli vrednost kupovine do 31,8 miliona.

    Sten nosi ime po Stenu Sakrisonu, amaterskom paleontologu koji ga je i otkrio. Ostatke dinosaurusa prvi put je uočio 1987. godine, u sedimentu u Hel kriku u američkoj državi Južna Dakota.

    Kosti su bile postavljene na oko 16 metara ispod granice krede i paleogena – što je geološki presek koji beleži uticaj asteroida na Zemlju i propadanje tri četvrtine svih životinjskih i biljnih vrsta, pre oko 66 miliona godina.

    Sten se smatra jednim od najfinijih primeraka tiranosaurusa reksa koji postoje.

    Ima 188 kostiju koje su podvrgnute nizu testova i ispitivanja. Oštećenje na kostima sugeriše da je dinosaurus tokom života bio uključen u brojne bitke.

    „Sten je brzo postao standard za tiranosaurus reksa, s obzirom na to da postoji toliko delova ovog izvanrednog fosila koji se prodaju po celom svetu“, komentarisao je britanski stručnjak za dinosauruse Fil Mening koji je radio na primerku.

    „Držim palčeve na rukama i nogama da ovaj izvanredni fosil ostane dostupan javnosti kako bi svi uživali u njemu“, rekao je naučnik sa Univerziteta u Mančesteru za BBC njuz.

    Sten je bio izložen na Institutu za geološka istraživanja Blek hils u Južnoj Dakoti od kraja 1990.

    Prodajom je prenet deo prava intelektualne svojine, ali novi vlasnik ne može ubuduće da prodaje delove, da koristi fosil za 3D štampanje ili da prodaje slične proizvode onlajn.

    Izvor: BBC

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE