Fintech iz ženskog ugla: Kako Aleksandra, Slađana i Vanja grade uspešne karijere?

Tri žene, tri uspešne karijere i tri različite priče iz fintech industrije. Aleksandra, Slađana i Vanja, predstavnice iz kompanije NF Innova, podelile su sa nama svoja iskustva, izazove i uvide u poslovni svet u kojem se tehnologija i finansije neprestano razvijaju.

Razgovarali smo o ključnim veštinama koje su potrebne za rad u fintech-u, izazovima kojima se žene u industriji susreću, ali i o fleksibilnosti, podršci i balansu između privatnog i profesionalnog života. Aleksandra nam je približila kulturu kompanije i pristupe u HR-u, Slađana je podelila svoje iskustvo programerke u timu koji čine isključivo žene, dok nam je Vanja otkrila kako izgleda povratak na posao nakon porodiljskog odsustva.

Njihove priče su inspiracija za sve koji žele da grade karijeru u fintech-u – bilo da tek započinju svoj put ili su već deo ove dinamične industrije.

Aleksandra  Kokunešovski, Head of Talent

Aleksandra Kokunešovski, Head of Talent (Luka Šarac)

  • Koje veštine i pristupi su ključni za HR stručnjake u brzoj i inovativnoj industriji poput fintech-a?

Pored standardnog seta veština koje su vežne za jednog HR stručnjaka, izdvojila bih strateški pristup, inovativnost i agilni pristup. Za mene, ovo su 3 ključna pristupa koja jedan HR u ovoj industriji treba da poseduje kako bi uspešno podržao razvoj organizacije. Nama, u NF Innovi, HR je strateška funkcija, i veliki je fokus na podržavanje kompanijske kulture i kreiranju programa koji imaju za cilj da svim zaposlenima pomognu da ostvare svoje operativne i strateške ciljeve. Da biste u ovome bili uspešni neophodno je da dobro poznajete proizvod svoje kompanije, ljude u kompaniji kao i sva pisana i nepisana pravila, a i industriju.

  • Koje strategije koristite za motivaciju i zadržavanje talenata u fintech kompaniji?

Slušanje i otvoreni razgovori sa zaposlenima. Ovakvim pristupom je važno da se pored HR-a bavi i linijski menadžeri kao i direktori. Definitivno ne postoji jedinstven pristup niti strategija koja će biti po meri svakog, zato se svi trudimo da pažljivo slušamo i zajedno sa zaposlenima kreiramo akcije po našoj meri. Mnoge smo već sproveli i pokazale su se uspešno. Bilo je i onih aktivnosti koje nisu donele željene rezultate, a u takvim situacijama trudili smo se da naučimo nešto novo i primenimo u sledećim projektima.

  • Postoje li specifični izazovi sa kojima se žene u fintech-u susreću?

Fintech industrija je specifična, ona podrazumeva poznavanje i finansijske i IT grane i to svakako dolazi sa izazovima. Međutim ne bih rekla da žene imaju više izazova od muškaraca u ovoj industriji. Mi se fokusiramo na to da kreiramo zajedno podržavajuće okruženje koje će svakom zaposlenom pomoći da prevaziđe izazove na koje nailazi. Na primer, mogućnost hibridnog rada važi za sve zaposlene, nezavisno od pozicije, pola ili porodičnih prilika. Prosto ukoliko postoji biznis potreba da se zbog nečega dođe u kancelariju, onda dolazimo, ukoliko ne ostavljano je na zaposlenom da odluči odakle će raditi. Ovakav način rada i kultura poverenja, omogućava da zaposleni upravlja svojim vremenom i prilagodi se izazovima modernog poslovanja.

  • Kako balansirate fleksibilnost i poslovne ciljeve, posebno za zaposlene s porodicama?

Kulturom poverenja koja podrazumeva da će svaki zaposleni odgovorno i sa razumevanjem pristupiti svom poslu. Zaposlenima sa porodicama ovo puno znači, jer mogu da balansiraju sve svoje privatne obaveze za poslovnim. Ne želimo da propustite predstavu vašeg deteta u 14h samo zato što je to u toku radnog vremena. Dovoljno je dogovoriti se sa linijskim menadžerom i timom oko preraspodele posla i bez brige se možete posvetiti važnim privatnim događajima. Velika snaga NF Innove je upravo u timskoj podršci koja se ogleda kroz empatiju, voljni momenat svakog pojedinca da pomogne drugima i međusobno poverenje.

  • Koji biste savet dali mladim ženama koje razmišljaju o karijeri u fintech sektoru?

Ako vam se ukaže prilika, obavezno je ugrabite. Ovo je dinamična industrija sa puno prilika za učenje i inovacije. Fintech industrija posebno prija mladima koji su po prirodi radoznali, analitični, hrabri da probaju nešto drugačije a i da nauče iz grešaka. Danas imamo pristup mnogim studijama slučaja, izveštajima i regulativama u ovoj oblasti, iskoristite ovu prednost i krenite da istražujete. Verujem da ćete čuti mnogo zanimljivih stvari koje će vas pokrenuti da dodatno istražujete i podstaći vašu želju da se opredelite za ovu industriju.

Slađana Antić Backend, Solution architect

Slađana Antić Backend, Solution architect (Luka Šarac)

  • Kako je izgledao vaš put u IT industriji?

Još tokom studija na ETF-u, smer Energetika, razvila sam interesovanje za programiranje i uspela da obezbedim svoj prvi računar, što je bio početak mog puta u IT industriji. Prvi posao dobila sam 2002. godine u ZIS-u, gde sam radila na projektima centralizacije poslovanja banaka i transformacije platnog prometa, a poslednjih deset godina radim kao Solution Architect u kompaniji NF Innova.

  • Kako se fintech sektor promenio za žene tokom poslednjih 20 godina?

Poslednjih decenija, kompletan IT sektor, a posledično i fintech ogranak, prolazi kroz značajnu transformaciju. Poslovni modeli postaju sve kompleksniji, obuhvatajući različite delatnosti i zahtevajući širok spektar veština i ekspertize. Ove promene su uticale i na zastupljenost žena u fintech industriji. Ono što mogu da konstatujem jeste da njihov broj konstantno raste, a promene idu u pravcu boljeg prepoznavanja i vrednovanja njihovog angažmana. Primećujem i postojanje generalne inicijative za motivisanje žena da se bave ovim poslom, bilo organizovano unutar same firme ili na nivou cele zajednice. Prema najnovijim izveštajima organizacije EWPN, koja se bavi razvojem inovacija u industriji plaćanja i promoviše inkluzivnost i rodnu ravnopravnost, prisutnost žena u srpskom fintech sektoru beleži rast, ali promene se odvijaju sporo. Glavni izazovi i dalje ostaju – mali broj žena na rukovodećim pozicijama, niže plate u poređenju sa muškim kolegama u pojedinim segmentima, kao i manje slobodnog vremena. To su problemi koji zahtevaju dalju pažnju, razmatranje i rešavanje – sve dok jednog dana ne prestanu da budu tema.

  • Kako je raditi u timu sastavljenom isklučivo od žena?

Na prvom radnom mestu, moj neposredni rukovodilac bila je žena. Ja sam, dakle, od samog početka naviknuta na takav ‘odnos snaga’ u svom radnom okruženju i smatram ga prirodnim. Tokom više od dvadeset godina rada, često sam bila deo tima koji su činile isključivo žene, i to mi je uvek bilo veliko zadovoljstvo. Posebno me raduje što vidim da sa novim generacijama to postaje sve češća praksa.

  • Da li to donosi posebne izazove i prednosti?

Svaki saradnik donosi svoj jedinstveni pristup radu, različite perspektive i na različit način doprinosi rezultatima. Podsticanje raznolikosti, uključujući i rodnu raznolikost, može samo da poboljša rezultate rada i da stvori tim u kojem su ljudi zadovoljni i motivisani. Iz mog iskustva, žene su se često pokazale kao posvećene, ambiciozne i motivisane da konstantno napreduju. Naravno, to nije pravilo, ali u proseku primećujem da su sklonije preuzimanju dodatne odgovornosti i ulaganju dodatnog truda u svoj profesionalni razvoj.

  • Šta smatrate ključnim faktorima za uspeh žena u programiranju i tehnologiji?

Ključni faktor svakog uspeha, generalno, je posvećenost, ljubav prema onome što radimo, postavljanje jasnih ciljeva i, veoma važno,  proaktivnost. U tom smislu, ni IT sektor nije izuzetak, a rodna pripadnost, usuđujem se reći, potpuno je irelevantna. Podsetimo se da je zvanično prvi programer u istoriji bila upravo žena. Od Ade Lovlejs do, recimo, Radije Perlman, žene su od samog početka bile prisutne u IT industriji – kao inovatori, kreatori i pokretači razvoja. Dakle, nema mesta nedoumicama da li su dovoljno talentovane i sposobne za ovu profesiju. Na takve rasprave treba staviti tačku. Međutim, izazov leži u širem društvenom kontekstu i ličnoj percepciji žena o svom doprinosu. Dakle, radi se o faktorima van struke. Istraživanje Univerziteta Villanova pokazalo je da su žene u nauci i tehnici apsolutno kompetentne kao i njihove muške kolege u izvršavanju svih zadataka, ali su često manje sigurne u svoje sposobnosti i doprinos. Zbog toga je ključna organizovana inicijativa za njihovo ohrabrivanje – ne samo kroz podršku menadžmenta i neposrednog radnog okruženja, već i cele zajednice. IT sektor, čiji je primarni cilj unapređenje života i rada čoveka, posredno utiče i na šire društvene promene, postavljajući nove trendove. Zato očekujem da upravo IT zajednica bude jedan od glavnih pokretača ovih promena.

  • Koji je Vaš savet mladim ženama koje žele da uđu u IT industriju?

Na osnovu svog dugogodišnjeg rada sa mladim ljudima, mogu da kažem da žene poseduju sve potrebne kvalitete za uspeh u IT industriji. Pre svega, želim da ih podsetim na to. Moj savet im je da se ne zadovoljavaju malim ciljevima, već da hrabro teže višem, da razmišljaju strateški i, što je najvažnije – da preuzmu inicijativu.

Vanja Milivojević, iOS developer

Vanja Milivojević, iOS developer (Privatna arhiva)

  • Kako je izgledao Vaš povratak na posao nakon rođenja deteta?

Povratak je bio postepen i vrlo prijatan. Trebalo je malo vremena da se vratim u tok sa novim tehnologijama i projektima koji su se razvili za vreme mog odsustva, ali uz podršku kolega mislim da je to prošlo odlično. Najveći izazov je bio emotivni aspekt – odvajanje od bebe koje je do povratka na posao bilo vrlo retko i kratko.

  • Kako balansirate majčinstvo i karijeru u brzoj fintech industriji?

Zahvaljujući benefitima koje mi firma omogućava, uspevam da uspostavim dobru ravnotežu. Koristim fleksibilno radno vreme i rad od kuće, što mi omogućava da kvalitetno obavljam posao i provodim dovoljno vremena sa detetom. Vrlo sam srećna i zahvalna što imam tu mogućnost.

  • Da li Vam je kompanija pružila podršku u procesu povratka?

Da, kompanija je bila izuzetno susretljiva. Osim pomenutih benefita, kolege su bile tu za svaku vrstu pomoći, uključujući i nove kolege koje čine da je atmosfera kao da već godinama radimo zajedno.

  • Da li se Vaš pogled na karijeru promenio nakon što ste postali roditelj?

Iskreno, jeste. Sada sam fokusiranija i efikasnija jer znam da moram da postignem više u ograničenom vremenu. Više cenim fleksibilnost, a manje me privlače prekovremeni sati. Naučila sam da bolje organizujem svoje vreme i postavljam prioritete.

  • Kakvu poruku imate za žene koje se vraćaju na posao nakon porodiljskog?

Budite strpljive. Ne poredite se sa kolegama i ne osećajte krivicu. Tražite podršku kada vam treba i komunicirajte otvoreno sa nadređenima o svojim potrebama, i sve će proći u najboljem redu.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

 

Izvor: BIZLife

Foto: Luka Šarac/Privatna arhiva

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE