Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Filozofi kao terapeuti

    Iz Kontrastove biblioteke iz oblasti popularne psihologije izdvajamo tri knjige koje koriste učenja slavnih filozofa u procesu psihoterapije i pomažu nam da se bolje nosimo sa sobom i svetom oko sebe.

    U knjizi „Sokrat, za vremena kriza i katastrofa” autor Žan-Luj Sijani, francuski filozof i novinar, zastaje pred krizom savremenog doba – sred sveprisutnih i preplavljujućih osećanja tuge i straha, nadiruće anksioznosti i poljuljanog razuma – i pokušava da razbistri misao i pronađe koordinate sa kojih se iznova može funkcionisati u vrtlogu osećanja modernog čoveka.

    Iako je kriza u atinskom društvu četvrtog veka pre nove ere umnogome različita od kriza savremenog sveta, osnovne ljudske potrebe, kao i patnja, ostaju iste – upravo u tome Sijani poseže za Sokratom, koji svojim metodama, induktivno, provocira pojedince na vraćanje suštini, odnosno: na brigu o sebi. Zapanjujuće aktuelni, „lekovi” koje „doktor” Sokrat prepisuje svojim sugrađanima važniji su nego ikad. On nas uči kako ne potonuti u strahove i tugu, već povratiti volju za životom.

    Iz iste edicije podsećamo vas i na knjigu „Marko Aurelije, stoička filozofija i savremeni svet”. Svojevrsni priručnik o tome „kako razmišljati kao rimski imperator” vodi čitaoce na transformativno putovanje kroz život Marka Aurelija, prateći ga od njegove mladosti na Hadrijanovom dvoru – gde se našao pod okriljem nekih od najboljih filozofa tog doba – do njegove uloge cara najveće imperije u istoriji sveta. Robertson pokazuje kako je Marko Aurelije koristio filozofske doktrine i ono što danas imenujemo terapeutskim praksama kako bi izgradio emocionalnu otpornost i podneo brojne nedaće. Čitaocima se otkrivaju načini pomoću kojih se iste metode mogu primeniti u savremenom životu.

    „Kako razmišljati kao rimski imperator” stoicizmu daje ljudski lik i nudi vanvremenski vodič za suočavanje sa etičkim i psihološkim izazovima današnjice: kako govoriti mudro, kako pratiti lične vrednosti, kako pokoriti želju, kako podnositi bol, kako se osloboditi straha, kako savladati bes.

    Upravo objavljena knjiga u Kontrastovoj ediciji popularne psihologije jeste „Platon, ne prozak!”, kanadskog akademika i profesora filozofije Lua Marinofa.

    Kada su u pitanju želje srca, previše truda ne može pomoći, kao ni trud u pogrešno vreme. Kada su u pitanju susreti sa ljudima, najbolje vreme je ono kada se uopšte ne trudite. Pronaći ćete kada prestanete da tražite. I ako ne pronađete, to vam neće smetati, jer ništa niste ni tražili. U pitanju je umetnost pronalaženja bez traženja.

    Marinof nas vodi kroz PEACE proces putem kojeg racionalno možemo pristupiti ljubavnim, poslovnim, porodičnim, ali i moralnim problemima. Kao jedan od osnivača i vodećih stručnjaka filozofskog savetovanja, autor ove knjige sigurnom rukom vodi čitaoca ka ispunjenijem životu. 

    Knjige možete poručiti na www.kontrastizdavastvo.rs.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Kontrast

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE