
Fabrika „super“ čipova – najveći pojedinačni projekat u istoriji Japana
Japanska vlada i privatne kompanije zajedničkim snagama grade fabriku najnaprednijih čipova koja bi trebalo da košta više od 32 milijarde dolara.
Na ostrvu Hokaidu mlada japanska kompanija Rapidus gradi postrojenje za izradu najsavremenijih čipova, koje će po sadašnjem valutnom kursu, očekuje se, koštati čitavih 32,4 milijardi dolara.
Fabrike čipova generalno su vrlo skupe i koštaju najmanje pet do sedam milijardi dolara, dok veća i složenija postrojenja dostižu i po 12 i 15 milijardi. Japanska fabrika, međutim, daleko će nadmašiti i te ogromne troškove.
Rapidus planira da u fabrici u mestu Ćitose na Hokaidu 2027. godine počne proizvodnju logičkih čipova čija su kola promera samo dva nanometra. Reč je o najsavremenijim poluprovodnicima koje do sada niko nije proizveo i koji će omogućiti funkcionisanje najmoćnijih kompjutera i servera.
Promer od dva nanometra je i na samoj granici onoga što je u ovom trenutku fizički moguće i dalja minijaturizacija kola na čipovima bi zahtevala primenu potpuno nove tehnologije.
Izgradnjom fabrike na Hokaidu, kao i privlačenjem najvećeg svetskog proizvođača čipova tajvanskog TSMC da otvori dva postrojenja za proizvodnju poluprovodnika u gradu Kumamoto na ostrvu Kjušu, Japanci sada priželjkuju da naprave veliki tehnološki iskorak, pošto njihove kompanije već izvesno vreme znatno zaostaju za stranim konkurentima budući da prave samo čipove inferiorne moći promera od čak 40 nanometara i drže jedva oko deset procenata svetskog tržišta.
Pomažu Tojota, Soni i Vlada Japana
Investicija potrebna da fabrika Rapidusa na Hokaidu proradi toliko je velika da on do sada nije uspeo da prikupi potrebni kapital.
Naime, nekoliko privatnih kompanija lidera japanske industrije, kao što su Tojota i Soni, oformili su fond za finansiranje izgradnje postrojenja Rapidusa, a i vlada mu je pružila subvencije, ali taj doprinos se do sada ukupno sveo na protivvrednost od samo nekoliko milijardi dolara.
S druge strane, velike banke su redom odbile da pruže zajam Rapidusu (osnovan u avgustu 2022), jer on prosto nema nikakve rezultate u prošlosti, te postoji sumnja u vezi toga da li će biti u mogućnosti da razvije potrebnu mrežu mušterija za svoje proizvode.
Zato je toj kompaniji potrebna dalja, veća pomoć vlade. Japanski premijer Kišida je 24. jula posetio gradilište na Hokaidu, gde je obećao da će vlada izdati državne garancije za tu Rapidus.
One će podstaći banke da odreše kesu i uključe se u finansiranje jednog od najvećih pojedinačnih projekta u istoriji države. Jasno je i da će vlada nastaviti s postupnim davanjem subvencija za izgradnju fabrike na Hokaidu.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: RTS
Foto: Pexels