Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    pet najvrednijih kovanica, devizne rezerve

    Evro se vraća na velika vrata centralnih banaka: Udeo dolara u deviznim rezervama opao

    Nekada pogođen krizama i deflacijom, evro postaje sve popularniji među menadžerima rezervi centralnih banaka zahvaljujući povratku na pozitivne stope i geopolitici koja dovodi u pitanje privlačnost dolara.

    Otprilike jedna od pet od ukupno 75 centralnih banaka, koje je anketirao londonski think-tank OMFIF, predviđa povećanje udela u evrima u naredne dve godine, pokazao je nedavno objavljen izveštaj za 2023.

    Iako je 7 odsto planiralo da smanji zalihe u evrima, neto potražnja bila je veća nego za bilo koju drugu valutu tokom tog perioda, što je skok u odnosu na ankete iz 2021. i 2022. godine, kada su menadžeri rezervi kontrolisali skoro 5 biliona dolara.

    Promene mogu da potraju godinama. Dolar, koji čini 60 odsto globalnih rezervi u odnosu na 20 odsto evra, neće izgubiti svoju krunu preko noći. Ipak, pozitivniji izgledi za evro govore o značajnim promenama koje se dešavaju.

    Novac

    Novac, dolar (Unsplash)

    Evro ima pozitivnu kamatnu stopu

    Za početak, izlazak Evropske centralne banke iz negativnih kamatnih stopa u 2022. doveo je do većeg prinosa na državne obveznice evrozone nakon skoro decenije ispod 0 odsto, i oni bi trebalo da ostanu povišeni čak i kada se snižavanje stopa približava.

    „Sada evro ima pozitivnu kamatnu stopu, menadžeri rezervi razmatraju povećanje alokacije valute u evru, posebno na račun dolara. Za neke centralne banke, pošto evro nije davao ništa, držale su veći udeo dolara i posebno državnih obveznica denominiranih u dolarima“, rekao je Tejlor Pirs, ekonomista u OMFIF-u.

    Poljska centralna banka, u čijim rezervama dominiraju sredstva denominovana u dolarima i evrima, rekla je za Rojters da „srednjoročni očekivani prinosi na državne obveznice evrozone su se znatno poboljšali“.

    Banke, budžet, kredit

    Novac, evro (Freepik)

    Dedolarizacija

    Dok su energetski šok i rat u Evropi naštetili evru, rivalstvo Sjedinjenih Država sa Kinom i posledice ruskog rata u Ukrajini podstakle su razgovore o diverzifikaciji u odnosu na dolar.

    Sjedinjene Države, Evropa i drugi zamrzli su oko 300 milijardi dolara ruske imovine nakon što je izvršila invaziju na Ukrajinu, što je navelo analitičare u Kini da procene kako bi to moglo da ublaži gubitak pristupa dolarima.

    Nekoliko valuta, uključujući evro, moglo bi da ima koristi od dedolarizacije, prenosi U.S.News.

    Anketa OMFIF-a pokazala je da 13 odsto menadžera rezervi planira da drži više kineskih juana u naredne dve godine, iako imaju pad preko 30 odsto u 2022.

    Udeo dolara opao

    Evropa zapravo nije pratila spoljnu politiku SAD protiv Kine ili Bliskog istoka. Pomeranje ravnoteže od dolara ka evru ima mnogo smisla“, rekao je izvršni direktor ,,Eurizon SLJ Capitala“ Stiven Džen.

    Udeo dolara u ukupnim deviznim rezervama opao je na 59 odsto u 2023. sa oko 72 odsto u 2000. godini, pokazuju podaci MMF-a. Udeo juana je porastao.

    Novac, dolar i evro

    Novac, dolar i evro (Freepik)

    Iako još uvek zaostaje za tržištem američkog trezora od 26,5 biliona dolara, „sigurna“ evropska imovina je povećana zahvaljujući rastu prodaje obveznica za finansiranje potrošnje i zajedničkom izdavanju obveznica EU u iznosu do 800 milijardi evra za oporavak nakon pandemije.

    Raste i inostrano interesovanje

    Belgija je zabeležila potražnju neevropskih investitora za 10-godišnjim obveznicama prodatim preko sindikata banaka u januaru, dvostruko u poređenju sa sličnom prodajom obveznica pre godinu dana.

    Direktor agencije za dug Marik Post rekao je da je većina stranih investitora iz Azije.

    „Pored najvećih ekonomija u Aziji, neki od manjih investitora su takođe počeli da kupuju, što sam video kao veoma pozitivnu stvar, a takođe smo počeli da dobijamo afričke investitore da nam ulaze u knjige pored bliskoistočnih“, saopštili su EFSF i finansijski direktor Evropskog mehanizma za stabilnost Kalin Anev Džens.

    Evropsku koheziju i jedinstvo nakon Covida i rata u Ukrajini investitori i analitičari su videli kao pozitivne.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE