
Evo zašto je Beograd odustao od 100 rumunskih tramvaja
Javna nabavka 100 novih tramvaja vredna trideset milijardi dinara sa PDV obustavljena je pošto su se, kako navodi Gradsko saobraćajno preduzeće, promenile okolnosti kod naručioca.
U obrazloženju odluke GSP-a stoji da su oni u toku konkursa dobili sugestije od potencijalnih ponuđača koji su smatrali da je potrebno dodatno razmotriti tehnička rešenja iz postojeće dokumentacije kako bi se ispoštovala „transparentnost, konkurencija i jednakost“ učesnika, odnosno da se omogući maksimalna efikasnost i izbor najboljeg i najsavremenijeg rešenja.
Zašto se i ovog puta odustalo od tendera koji je trebalo da bude realizovan još 1. aprila nije sasvim jasno.
Iz manjinskog sindikata „Centar“ GSP Beograd smatraju da su konkursnom dokumentacijom traženi takvi kriterijumi koji najviše pogoduju rumunskom proizvođaču Astra iz Arada, tako da je postojala osnovana sumnja da je ova nabavka prilagođena jednom proizvođaču.
Kako se navodi u njihovom saopštenju, tender za nabavku novih tramvaja koncipiran je tako da se traži nabavka 100 kratkih tramvaja dužine od 17 do 20 metara i kapaciteta svega 95 mesta za putnike, od čega je 30 mesta za sedenje, bez mogućnosti spajanja dva tramvaja u jednu kompoziciju.

Turski tramvaj (foto: printscreen)
A ti kapaciteti, kako su istakli, nisu u interesu korisnika javnog prevoza i potreba GSP-a, jer će na ulicama našeg grada ti tramvaji saobraćati najmanje 40 godina, zbog čega je javna nabavka i obustavljena.
Prošle godine grad je kupio 25 šinskih vozila, i to kod turske kompanije Bonzakaja otomotiv i kako je u februaru najavljivao gradonačelnik Aleksandar Šapić, prvi tramvaji trebalo je da u naš grad počnu da stižu na proleće.
On je tada rekao da je u planu i reparacija 25 „španaca“ i naglasio da bi sa tim, sa 25 kupljenih tramvaja u Turskoj i nabavkom 100 novih šinskih vozila Beograd konačno, prvi put, mogao da ima 150 novih tramvaja u upotrebi.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Politika
Foto: Pixabay