Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Engleski jezik, Evropa

    Ko u Evropi najbolje govori engleski jezik? Evo gde je Srbija sa znanjem

    Preseljenje u novu zemlju može da bude zastrašujuće, posebno ako ne govorite jezik. Pošto je engleski najčešći drugi jezik na svetu, on je često rezerva dok još uvek učite lokalni jezik.

    Dakle, gde će vas u Evropi najbolje razumeti i u kojim zemljama vam je potrebno poznavanje lokalnog jezika od samog početka?

    Svake godine globalna obrazovna kompanija ,,Education First“ (EF) objavljuje listu zemalja u kojima najbolje govore engleski jezik po njihovom Indeksu znanja engleskog jezika. Kompanija je analizirala rezultate 2,2 miliona odraslih koji su polagali standardne testove engleskog jezika 2022. godine. Svakoj zemlja mogla je da dobije najviše 800 poena.

    Evo kako je Evropa prošla 2023.

    Koje evropske zemlje imaju najbolje znanje engleskog jezika?

    Kao i 2022. godine, Holandija je ponovo zauzela prvo mesto sa 647 bodova, sa najboljim znanjem engleskog jezika u Evropi i od 113 zemalja širom sveta.

    Ali postoji mnogo drugih mesta u Evropi gde ćete verovatno biti shvaćeni ako govorite engleski.

    Među vodećim zemljama sa „veoma visokom znanjem jezika“ bila je i Austrija, koja je dospela na 3. mesto na globalnom nivou sa 616 bodova. Nordijske zemlje Danska, Norveška i Švedska dominirale su na sledeća tri mesta, a slede Belgija, Portugal, Nemačka, Hrvatska i Grčka.

    Evropske zemlje sa „visokim znanjem“ engleskog jezika uključivale su Poljsku (13. u svetu), Finsku, Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku, Slovačku, Litvaniju, Luksemburg, Estoniju, Srbiju, Češku Republiku i Švajcarsku (30. mesto), piše euronews.

    engleski jezik, znanje

    engleski jezik (Pexels)

    Francuska zaostaje u znanju engleskog

    Međutim, neke od najpopularnijih turističkih destinacija u Evropi imaju samo „srednje znanje“ engleskog.

    Francuska je pala na lestvici od 2021. godine, kada je zauzela 31. mesto u kategoriji ,,visokog znanja“, a 2022. je mogla da se pohvali samo „srednjim znanje“ sa 541 bodom i 34. mestom na listi. Ove godine je pala na 43. mesto u svetu i 34. u Evropi, sa 531 bodom – najniže od svih severnoevropskih zemalja uključenih u studiju.

    Sa 535 bodova, Italija i Španija su takođe pale u kategoriji „srednjeg znanja“, zauzevši zajedničko 35. mesto na globalnom nivou, odnosno 32. i 33. u Evropi – slično njihovim pozicijama iz 2022.

    Pobedile su ih Gruzija i Belorusija, na 32. i 33. mestu na globalnom nivou. Druge evropske zemlje u kategoriji „srednjeg znanja“ uključuju Moldaviju na 35. mestu, Albaniju, Rusiju, Ukrajinu i Jermeniju na 48.

    Mesta na kojima se zaista teško možete razumeti uključuju Tursku (66.) i Azerbejdžan (83.) – oba spadaju u kategoriju „niskog znanja“.

    Uprkos tome što su Španija, Italija i Francuska niže rangirane od mnogih evropskih zemalja, znanje engleskog jezika je visoko u njihovim glavnim gradovima.

    Francuska (Unsplash)

    Znanje engleskog u Evropi je ove godine palo

    EF prati trendove od objavljivanja svog prvog Indeksa znanja engleskog jezika 2011. godine.

    Uprkos tome što Evropa dominira na vrhu, ustanovljeno je da je znanje engleskog jezika na kontinentu opalo ove godine, pri čemu su brojne zemlje sa visokim i veoma visokim nivoom znanja prijavile nešto niže rezultate. Uopšteno gledano, evropske zemlje pokazuju stabilan napredak na duži rok.

    Takođe je otkriveno da je poznavanje engleskog jezika naglo opalo među mladima od 18 do 20 godina od 2020. godine, zbog poremećaja u obrazovanju tokom pandemije Covid-19.

    Oni kojima je engleski maternji daleko zaostaju u znanju drugog jezika

    Sa porastom veštačke inteligencije, EF predviđa da bismo na kraju mogli da inoviramo način da izađemo iz jezičkih ograničenja. Ali za sada, prepoznaje značaj engleskog kao globalnog jezika u pokretanju inovacija, mogućnosti i kulturnog razumevanja.

    To je dovelo do zadovoljstva među govornicima engleskog jezika. Prema podacima Evropske komisije iz 2018. godine, samo 32 odsto mladih od 15 do 30 godina u Ujedinjenom Kraljevstvu reklo je da sa sigurnošću može da čita i piše na dva ili više jezika.

    Za razliku od UK, U Francuskoj je 79 odsto ispitanika reklo da zna da čita i piše na dva ili više jezika, u Španiji 85 odsto i u Italiji 90 odsto.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Unsplash

    What's your reaction?

    Komentari

    • Рашо

      Ово "истраживање" једноставно нема никакве везе са реалношћу!

    • Sima kosmos

      Engleski jezik se govori u Velikoj Britaniji i Srbiji i nigde više u evropi. Niko nije lud da svoj jezik zapostavi zbog nekog šturog, siromašnog i ružnog jezika. Osim glupavih srba. Samo nek smo moderni, dete kad se rodi prvo nauči engleski pa tek onda počne da plače.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE