Ekstremne vremenske nepogode, poput suša i poplava, postale su centralni podsticaj za bržu akciju
Prvog dana Sustainable Development Foruma, završni panel okupio je stručnjake iz diplomatije, akademske zajednice i savetnike za javne politike kako bi razmotrili ključne izazove i prilike za zemlje u razvoju tokom energetske tranzicije. Diskusiju je moderirao ambasador Dragan Županjevac, pružajući vredan uvid u međunarodne odnose i energetsku diplomatiju.
Hitnost klimatskih promena i globalni izazovi
Ambasador Županjevac otvorio je panel naglašavajući ozbiljnost klimatske krize, podsećajući na reči generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša o opasnosti klimatske “provalije.” Profesor Majkl Polit sa Univerziteta u Kembridžu upozorio je na sporost globalnog energetskog sistema u tranziciji sa fosilnih goriva na obnovljive izvore.
„Podsticaji i dalje favorizuju naftu i gas, posebno u SAD i Kini,“ rekao je Polit, ukazujući na političke i ekonomske prepreke. Iako je istakao značaj lokalnih inicijativa, zaključio je da one još nisu dovoljne da promene globalne trendove.
Ambasador Brazila Žoze Mauro da Fonseka Kosta Kouto pružio je primer kako uspešna energetska tranzicija može izgledati. Sa više od 80% električne energije iz obnovljivih izvora, Brazil je svetski lider u ovoj oblasti. Istakao je da je njihov program biogoriva doveo do ušteda od milijardi dolara i smanjenja emisija gasova staklene bašte.
„Srbija ima potencijal da primeni slične modele,“ rekao je ambasador Kouto, naglašavajući mogućnost korišćenja viška žitarica za proizvodnju biogoriva. Predložio je aktivno učešće Srbije na predstojećem samitu COP30 u Brazilu kako bi se razmenila iskustva i pokrenuli slični projekti.
Afrika: Veliki potencijali, veliki izazovi
Brajan Mutembe, savetnik predsednika Kenije, osvetlio je situaciju u Africi, gde zemlje poput Kenije prednjače sa više od 90% električne energije iz obnovljivih izvora, uključujući geotermalnu, solarnu i energiju vetra. Međutim, upozorio je na prepreke poput duga i nedovoljne međunarodne finansijske podrške.
„Afrika ima ogroman potencijal, ali visok trošak kapitala i nejednaki uslovi finansiranja sputavaju naš napredak,“ rekao je Mutembe. Predložio je saradnju između Afrike i Brazila kako bi se zajednički uticalo na globalne politike i obezbedili bolji uslovi finansiranja.
Lokalne zajednice kao nosioci promena
Tokom diskusije, učesnici su istakli značaj lokalnih zajednica i civilnog društva. Ambasador Kouto naveo je kako su lokalne inicijative bile presudne za uspeh brazilskog programa biogoriva. Slično tome, Mutembe je podelio priču o javnom otporu prema projektu termoelektrane na ugalj u Keniji, što je rezultiralo njegovim otkazivanjem. „Građanski aktivizam može doneti ključne promene,“ rekao je.
Ipak, Mutembe je istakao dileme sa kojima se suočavaju siromašne zajednice: „Da li posaditi drvo ili obezbediti hranu?“ Pozvao je na međunarodnu pomoć kroz programe koji nagrađuju održive prakse i olakšavaju prilagođavanje lokalnim potrebama.
Ekstremni vremenski uslovi kao podsticaj za akciju
Ekstremne vremenske nepogode, poput suša i poplava, postale su centralni podsticaj za bržu akciju. Profesor Polit je istakao da krize često motivišu političare, ali upozorio je na nedostatak dugoročnog planiranja i institucionalnih kapaciteta. Ambasador Kouto je, nasuprot tome, pružio primer Brazila kao zemlje koja je kroz strateške politike postigla velike uštede i postala globalni lider u obnovljivim izvorima.
U završnici panela, govornici su apelovali na jačanje saradnje među zemljama u razvoju, ali i između Globalnog juga i severa. Mutembe je podsetio na uspeh Afričkog klimatskog samita, naglašavajući potrebu za daljom regionalnom i globalnom integracijom.
Ambasador Županjevac zaključio je sesiju optimistično: „Uz inovacije, saradnju i odgovorno delovanje, možemo stvoriti sigurniju i održiviju budućnost.“
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: Održi me
Foto: Stefan Jovanović