Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Milan Gospić

    Dve decenije inovacija: Unapređujemo budućnost kroz odgovorno korišćenje veštačke inteligencije u Srbiji

    Početkom meseca kompanija Microsoft je obeležila 20 godina poslovanja u Srbiji. Tada su predstavljeni najznačajniji momenti koji su obeležili prethodne dve decenije. Mi smo imali priliku da iz „prve ruke“ od direktora Microsoft Srbija Milana Gospića, saznamo mnogo više detalja, kako je to izgledalo na početku, kako se biznis razvijao tokom godina, šta su najveća postignuća, ali i koji su planovi kompanije za budući period.

    • Zdravo Milane, da li nam malo možete približiti to vreme kad je Microsoft došao u Srbiju, kako je to tada izgledalo?

    Postali smo prisutni u Srbiji već 2001. godine organizacijom prve Sinergije. Tada smo prepoznali ogroman talenat i potencijal srpske IT zajednice. Posvetili smo se digitalizaciji i osnaživanju organizacija da iskoriste snagu tehnologije za rast i inovacije. Verujemo da se sada nalazimo usred sledećeg velikog preokreta u IT sektoru, sa veštačkom inteligencijom kao prelomnom tačkom. Ovaj period nosi značaj poput perioda uvođenja personalnih računara, interneta, mobilnih uređaja i korišćenja oblaka. Uz pomenuti preokret otvaraju se ogromne mogućnosti za ljude i organizacije. U svetu sve veće ekonomske kompleksnosti, veštačka inteligencija ima moć da transformiše mnoge vrste poslova, pružajući ljudima veće zadovoljstvo, kreativnost i suštinske dobitke u produktivnosti, a samim tim stvarajući prednost za organizacije.

    Microsoft je zvanično otvorio kancelariju u Srbiji 2003. godine, dok je samo dve godine kasnije otvoren Microsoft Development Center u Beogradu (MDCS). MDCS je postao neizostavan deo srpskog tehnološkog ekosistema, podstičući inovacije i stručnost u IT industriji. Iako je počeo kao startap, danas Microsoft Srbija i njegov Razvojni centar zapošljavaju preko 650 ljudi.

    Tokom 18 godina svog postojanja, MDCS je predvodio unapređenje samih temelja IT sektora i implementiranje novih naučnih saznanja u inovativne tehnologije kako bi se stvorila vrednost za Microsoftove klijente i opštu korist društva. Cenimo svoje zaposlene i naše kolege to znaju, zato sam ponosan na činjenicu koja je nedavno potvrđena i kroz istraživanje – Microsoft je ponovo proglašen za najpoželjnijeg IT poslodavca u Srbiji.

    S obzirom da je Azure AI danas postao jedna od najkompletnijih platformi za veštačku inteligenciju, važno je napomenuti da Azure tim, koji radi u Beogradu, razvija neke od najznačajnijih usluga za obradu podataka u Microsoft Cloud-u. Naša investicija u veštačku inteligenciju obuhvata celo poslovanje kompanije, od Teams-a i Outlook-a do Microsoft Bing-a, a naš cilj je demokratizacija naših inovacija u veštačkoj inteligenciji putem Azure-a kako bismo pomogli ljudima i organizacijama da budu produktivniji i reše najurgentnije probleme društva. Takođe, pristupamo veštačkoj inteligenciji na veoma odgovoran način.

    Milan Gospić, Direktor Microsfort Srbija

    Milan Gospić, Direktor Microsfort Srbija

    • Koja su, prema Vašem mišljenju, najveća postignuća koje je kompanija napravila u prethodne dve decenije?

    Da bi uspeli na nekom tržištu ono mora da poseduje zrelost i spremnost da prihvati nove tehnologije i inovativne trendove. U proteklih 20 godina, digitalna transformacija je bila osnovna misija Microsofta u Srbiji. Kroz saradnju sa svojim partnerima, pomogli smo preduzećima da prihvate digitalna rešenja, optimizuju svoje poslovne operacije i stvore prilike za uspeh. Naše napredne tehnologije i stručnost postavile su nas kao lidera koji pomaže da se oblikuje digitalna slika Srbije.

    Zato je jedno od naših najvećih postignuća naš ekosistem klijenata i partnera koji smo izgradili u Srbiji. S ponosom ističem da je Microsoft sarađivao sa brojnim organizacijama i IT partnerima u zemlji, od Vlade do privatnog sektora, od velikih kompanija, do malih i srednjih preduzeća, uključujući startape i NGO organizacije. Primera radi, nedavno su Microsoft i fond TS Ventures Telekoma Srbija potpisali sporazum o saradnji; zatim Vlada Srbije koristi Microsoft tehnologije, koje su dovele do modernizacije aplikacija i infrastrukture sa većim akcentom na sigurnost.

    Čvrsti međupartnerski odnosi podstakli su digitalnu revoluciju, transformisali pojedinačne organizacije i značajno uticali na ukupnu ekonomiju, stvarajući radna mesta i podstičući inovacije.

    Još jedna stvar na koju sam izuzetno ponosan su naši ljudi. Sada smo kompanija sa preko 650 zaposlenih koja radi na digitalizaciji u zemlji i regionu, a naše kolege u Razvojnom centru stvaraju vrhunske tehnologije koje se koriste na globalnom nivou. Tokom proteklih 20 godina, dok smo rasli, podržavali smo rast srpske IT zajednice i obrazovanje u zemlji. Kao što verovatno znate, Microsoft je sproveo istraživanje pod nazivom „Digital Futures Index“ koje analizira nivoe digitalizacije u 16 evropskih zemalja, uključujući i našu. Rezultati istraživanja pomogli su nam da steknemo jasnu sliku situacije u Srbiji u odnosu na region i identifikujemo njene glavne prednosti. Bilo je ohrabrujuće saznati da naša zemlja dobro kotira u pogledu broja talenata, ima iznadprosečne rezultate kada je u pitanju izvoz IT usluga, kao i broj žena u IT industriji. Kompanija Microsoft u Srbiji nastoji da stvori okruženje u kojem su zaposleni autentični i u skladu sa vrednostima kompanije. Koristimo svoj globalni uticaj da pokrenemo pozitivne promene unutar kompanije i u zajednicama u kojima živimo i radimo.

    • Znamo da su pojedini postulati kompanije ulaganje u lokalnu zajednicu, na koji način je to učinjeno u Srbiji?

    Dosledno smo doprinosili razvoju mladih talenata. Primera radi, softversko takmičenje Bubble Cup organizujemo od 2009. godine s ciljem da inspirišemo i promovišemo mlađe generacije u Srbiji. Tokom proteklih devet godina, naš program Women Know IT obučio je i ohrabrio 1.000 devojčica da nakon školovanja grade svoju karijeru u IT industriji. Godine 2017. udružili smo se sa nevladinom organizacijom Petlja kako bismo promovisali dečije obrazovanje iz oblasti programiranja, pomažući tako mladim ljudima da razviju i primene svoje talente u svojoj zemlji.

    Takođe, pokrenuli smo Globalnu inicijativu za sticanje veština, koja je omogućila da 60.000 ljudi u Srbiji stekne digitalne veštine.

    Zatim, ne mogu a da ne pomenem našu podršku startap zajednici kroz saradnju sa partnerima, jer je to direktna investicija u digitalizaciju koja snažno utiče na ukupni razvoj zemlje. Lokalni startapi mogu da apliciraju za podršku putem Microsoft for Startups Founders Hub-a, koji kombinuje tehnologiju, stručno vođstvo i podršku kako bi im pomogao da dostignu sledeću fazu svog razvoja. Kroz Azure kredite u vrednosti do 150.000 dolara pružamo startapima priliku da izgrade ili unaprede svoje poslovanje, ali i što je posebno značajno, da plasiraju svoja rešenja putem Microsoft kanala i pristupe tržištu.

    Podrška zajednici i ulaganje u mlade talente su ključni delovi Microsoftove kulture. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, desetine hiljada studenata upisalo se na IT discipline, sama njihova motivacija svedoči o razvoju budućih IT stručnjaka u Srbiji. S druge strane, za nas je to direktna potvrda da u našoj zajednici obavljamo odličan posao.

    • Kakvi su planovi za naredni period i globalno i lokalno?

    Veštačka inteligencija (AI) je tehnologija koja definiše vreme u kom živimo i optimistični smo u pogledu onoga što može, i što će uraditi za ljude, industriju i društvo. Napredak Microsoft-a u oblasti veštačke inteligencije zasnovan je na našoj misiji da osnažimo svaku osobu i organizaciju na planeti da postignu više.

    Naredni nivo veštačke inteligencije su veliki AI modeli i generativna AI. Zahvaljujući napretku u superkompjuterskoj tehnologiji i mašinskom učenju, industrija je uspela da „obuči“ velike AI modele koji mogu obavljati različite zadatke koristeći prirodni jezik – od sumiranja i pisanja teksta, do generisanja realističnih slika i pisanja složenog programskog koda.

    Ovi AI modeli već pomažu u zadacima kao što su sumiranje sadržaja, upravljanje dokumentima i optimizacija prodajnih tokova, a mogli bi se koristiti i u oblastima kao što su dizajniranje novih molekula za lekove ili kreiranje specifikacija za 3D modele u proizvodnji. Microsoft već koristi ove modele kroz usluge kao što su Bing, Office 365, Dynamics 365, Power Platform, GitHub i LinkedIn. Takođe, mi demokratizujemo pristup ovoj tehnologiji i omogućavamo drugima da je nadograđuju putem Azure platforme.

    Jedan od naših fokusa je cybersecurity (digitalna ili sajber bezbednost), jer su glavni izazovi, sa kojima se suočavaju kompanije, vlade ili organizacije u odbrani od različitih pretnji, nedostatak svesti i obuke, zastarele mere bezbednosti i sve veća sofisticiranost sajber-kriminalaca.

    Ne smemo da zaboravimo ni održivost. Naši ciljevi su globalni, ali mi delujemo lokalno da bismo ih ostvarili. Microsoft se kreće ka održivijoj budućnosti. Ubrzali smo istraživanje u oblasti održivosti i omogućili našim korisnicima i partnerima da grade održiva rešenja koristeći snagu veštačke inteligencije i digitalne tehnologije. Sproveli smo studiju čiji su rezultati pokazali da Microsoft Azure rešenja mogu smanjiti emisiju ugljenika za do 98 odsto. Takođe, gradimo Planetary Computer, katalog globalnih ekoloških podataka, i posvećeni smo postizanju negativnog ugljeničnog otiska (negative carbon footprint) do 2030. godine, sa ciljem poništavanja svih prethodnih emisija i nultom količinom proizvedenog otpada do 2050. godine.

    • Milane, samo kratko za kraj intervjua, kako biste u dve rečenice “spakovali” 20 godina kompanije u Srbiji?

    Nedavno istraživanje kompanije Microsoft otkrilo je da se 89 odsto zaposlenih i različitih donosioca odluka u kompaniji oseća zadovoljnije i ispunjenije jer ima pristup automatizovanim i AI podržanim alatima. Zahvaljujući tome, oni mogu da utroše vreme na poslove od većeg značaja. Kao rezultat, 9 od 10 ispitanika se nada da će AI rešenja moći da primeni na još više zadataka i aktivnosti. Uzevši sve ovo u obzir, s pravom verujem da je Microsoft prethodnih 20 godina uspešno doprineo izgradnji otpornog i konkurentnog društva u Jugoistočnoj Evropi i da će isto raditi i u narednih 20 godina. Nastavićemo da investiramo u inovacije, sarađujemo sa svojim partnerima, i osnažujemo preduzeća i pojedince alatima i resursima koji su im potrebni za uspeh u digitalnom dobu. Tu smo, jer, ne zaboravite, ovo je tek prvih 20 godina u Srbiji.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Microsoft

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE