Netfliks prikazuje

Drama na Netflixu šokirala ceo svet: Premijer traži da se serija prikazuje đacima

Britanski premijer Kir Starmer podržava inicijativu da se TV serija Adolescence prikazuje u školama kao odgovor na zabrinjavajući porast toksične muškosti i nasilja među mladima.

Ova četvorodelna drama, koja je prošle nedelje debitovala na Netflixu i izazvala veliko interesovanje, prati posledice ubistva devojčice od strane 13-godišnjeg dečaka iz iste škole. Svaka epizoda prikazuje različite aspekte ovog zločina – od hapšenja, istrage u školi, psihološke procene dečaka, do reakcije njegovih roditelja.

Nova serija na Netflixu oduševila svet: „Najbliža savršenstvu u poslednjih nekoliko decenija“

Posebno se ističe uticaj toksične muškosti i sadržaja koji mladi konzumiraju na internetu. U jednoj epizodi se naglašava kako su dečaci podložni radikalizaciji od strane influensera poput Endrua Tejta, čiji stavovi o ženama predstavljaju ozbiljan društveni problem.

Kreatori serije Džek Torn i Stiven Grejam žele da izazovu stvarne promene u društvu. „Želim da se prikazuje u školama, pa čak i u parlamentu. Ovakvi problemi će samo postajati gori ako ih ignorišemo“, rekao je Torn.

Premijer Starmer je izjavio da je seriju gledao sa svojom decom, 16-godišnjim sinom i 14-godišnjom ćerkom. Na pitanje da li podržava njeno prikazivanje u parlamentu i školama, odgovorio je: „Ovo je snažna drama. Nasilje koje mladići čine pod uticajem sadržaja sa interneta postalo je ozbiljan problem. To je odvratno i moramo se tome suprotstaviti.“

Porast nasilja nad ženama

Prema podacima britanskog Zavoda za statistiku, zločini počinjeni nožem u Engleskoj i Velsu porasli su za 4,4% prošle godine. Nož je korišćen u 41% ubistava u periodu do marta 2024. godine.

U poslednje četiri godine, najviše je porastao broj napada nožem povezanih sa silovanjem i seksualnim napadima – čak 16,7%. Iako žrtve mogu biti oba pola, žene su i dalje najčešće mete ovih zločina. Statistika pokazuje da se broj žena koje su ubijene, povređene ili im je prećeno nožem više nego udvostručio u poslednjih pet godina.

Jedan od najšokantnijih slučajeva bio je ubistvo 16-godišnje trans devojke Briane Gaj 2023. godine. Ubili su je vršnjaci iz škole, a sud je presudio da su motivi bili sadizam i mržnja prema transrodnim osobama.

Uticaj toksične muškosti i incel kulture

Serija Adolescence prikazuje koliko su internet influenseri doprineli radikalizaciji mladih muškaraca i njihovoj mržnji prema ženama.

„Ovo je priča o dečaku koji napravi strašnu grešku i nanese ogromnu štetu. Da bismo ga razumeli, moramo razumeti pritiske pod kojima je bio“, kaže Torn. „Džejmi je upio ideje sa interneta koje su mu delovale logično i privlačno, koje su mu nudile odgovore na osećaj usamljenosti i izolacije, ali su ga dovele do pogrešnih odluka.“

Posebno se analizira fenomen „manosfere“ – internet zajednice u kojoj muškarci razmenjuju mizogine stavove kao reakciju na feminizam. Ove grupe često okupljaju tzv. incel muškarce (involuntary celibates) koji veruju da su žene krive za njihove neuspehe u ljubavnom životu.

Pogledali smo najgledaniju seriju u Srbiji koja otkriva istinu o vršnjačkom nasilju

Glavni uzor u manosferi je Endru Tejt, britansko-američki influenser poznat po mizoginim izjavama i kontroverznim stavovima. „Ja sam realista, a kada ste realista, vi ste i seksista. Ne možete biti ukorenjeni u stvarnosti a da ne budete seksisti“, rekao je u jednom intervjuu.

Pored Tejta, manosferu promovišu i drugi influenseri poput Džordana Pitersona i Hamze Ahmeda, koji mlade muškarce uče da odbace vrednosti ravnopravnosti i feminizma. Britanski muzičar Sem Fender smatra da nije iznenađujuće što mladići padaju pod njihov uticaj: „Stalno im govore da su problem i sramote ih. To je narativ koji se nameće belim dečacima iz malih gradova.“

Tejt i njegov brat Tristan uhapšeni su u Rumuniji 2022. godine pod optužbama za trgovinu ljudima i seksualnu eksploataciju žena. Pored toga, suočavaju se sa dodatnim tužbama u SAD i Velikoj Britaniji, ali negiraju sve optužbe.

Politički jaz između muškaraca i žena

Porast uticaja manosfere podudara se sa rastućim političkim podelama po polnoj osnovi. Istraživanja pokazuju da je generacija Z politički podeljena po polu više nego bilo koja prethodna.

U Velikoj Britaniji, mladići iz generacije Z su 25% konzervativniji od devojaka istog uzrasta. U SAD, žene od 18 do 30 godina su čak 30% liberalnije od muškaraca iste starosne grupe, dok je sličan trend primećen i u Nemačkoj.

Prvi put je ovaj fenomen zabeležen u Južnoj Koreji, gde je poslednjih deset godina došlo do drastične segregacije društva po polnoj osnovi, uz opadanje stope brakova i nataliteta.

Mnogi analitičari smatraju da su influenseri poput Tejta glavni krivci za ovu sve veću jaz među polovima, jer mlade muškarce uvlače u svet mizoginije putem društvenih mreža.

Kako bi zaštitila mlade, Australija je donela zakon koji zabranjuje korišćenje društvenih mreža mlađima od 16 godina. U Velikoj Britaniji se trenutno priprema Zakon o bezbednosti na internetu (OSA), koji bi trebalo da spreči decu da dolaze u kontakt sa štetnim sadržajima. Međutim, zakon je već naišao na kritike jer nedovoljno sankcioniše tehnološke kompanije koje omogućavaju širenje radikalnog sadržaja.

Kako god bilo, jedno je jasno, borba protiv nasilja i toksične muškosti tek počinje.

Izvor: BIZLife/K. J.

Foto: Unsplash

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE