Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dolazi zima, a cene grejanja da se smrzneš

    Dan nakon vesti o poskupljenju struje i u isčekivanju početka grejne sezone toplana u Srbiji, pročinju i procene o najekonomičnijem vidu grejanja. Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje i propan butan gas, saopštila je Agencija za energetiku Srbije.

    Za nabavku energenata ili energije u grejnoj sezoni ta domaćinstva moraju izdvojiti po 128.000 dinara.

    Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2017/2018. prema cenama iz oktobra 2017. imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 4.500 dinara po metru kubnom) i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, na primer 65 odsto.

    „U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebna 37.000 dinara za sezonu“, piše u saopštenju.

    Povoljno je i grejanje i na prirodni gas (42.000), čija je dodatna prednost i komfor koji pruža, a nešto viši su troškovi grejanja na ugalj (47.000 do 50.000 dinara).

    Veće troškove, oko 60.000 dinara, imaće domaćinstva koji koriste skuplje ogrevno drvo čija je cena 6.200 dinara po metru kubnomi imaju peći niže efikasnosti, kao i gradjani koji se greju na pelet, čiji su godišnji troškovi oko 66.000, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo.

    Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove energije od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija.

    „Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva“, navodi se u saopštenju.

    Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 m metara kvadratnih na 20 stepeni u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kWh (150 kWh/m2 je prosečna procenjena potrošnja u Srbiji).

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE