
DNK dokazi iz Pompeje otkrivaju da žrtve nisu bile ono što se mislilo
Naučnici su pomoću DNK analize fragmentisanih skeletnih ostataka došli do neočekivanih otkrića o ljudima koji su stradali u Pompeji tokom erupcije Vezuva 79. godine nove ere. Jedan od najzanimljivijih nalaza pokazuje da odrasla osoba koja drži dete, a za koju se dugo smatralo da je majka, zapravo nije bila žena, već muškarac koji nije imao nikakvu porodičnu povezanost s detetom.

Ruševine Pompeje u blizini Napulja
Kako prenosi SKY News, Analiza je sprovedena na 14 gipsanih odliva žrtava iz ruševina Pompeje, među kojima su pronađena i tela u kući nazvanoj „kuća zlatne narukvice“. Odrasla osoba sa zlatnom narukvicom, koju su ranije identifikovali kao majku, bila je muškarac. Još veće iznenađenje je otkriće da su četiri tela pronađena u istoj prostoriji, uključujući još jednog odraslog i dete, svi bili muškarci koji nisu bili međusobno u srodstvu.
Prema rečima Alise Mitnik sa nemačkog Instituta „Maks Plank“, ovakvi nalazi osporavaju ranije teorije o životima ovih ljudi i otvaraju prostor za nove interpretacije. Ona je istakla da su prethodne pretpostavke često bile zasnovane na položajima tela i pretpostavljenim porodičnim vezama, koje sada nisu potvrđene.
Još jedno važno otkriće bilo je povezano s parom pronađenim u zagrljaju. Iako se smatralo da su to bile sestre ili majka i ćerka, DNK analiza je pokazala da je jedan od njih bio muškarac.

Ilustracija vulkana Vezuv
Istraživači su takođe otkrili da su stanovnici Pompeje imali raznolike poreklo, s dominacijom imigranata iz istočnog Mediterana, što ukazuje na visoku mobilnost i multikulturalnost Rimskog carstva.
Posmrtni odlivci žrtava, stvoreni krajem 19. veka, nastali su ispunjavanjem šupljina koje su ostale nakon raspadanja tela u blatu i vulkanskom pepelu, omogućavajući istraživačima uvid u tragediju ovog drevnog grada.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Freepik