Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Deca, novac

    U ovom UZRASTU bi sa decom trebalo započeti priču o novcu

    Razgovor sa detetom o novcu vam možda izgleda nepotrebno, ili čak zastrašujuće. Ali deca obično mogu da shvate pojmove o novcu već sa 6 godina, tvrde stručnjaci, a istraživanja pokazuju da formiraju trajne novčane navike već sa 7 godina.

    Učenje kako da upravljaju novcem i planiraju svoju finansijsku budućnost može pomoći da osiguraju svoju budućnost u finansijskom pogledu i opšte blagostanje.

    Zbog toga roditelji moraju rano da počnu da svoju decu finansijski opismenjavaju, kazala je Aleksa von Tobel, osnivač i upravljački partner rizičnog fonda ,,Inspired Capital“ koji je završio Univerzitet Harvard.

    Tobel, koja je osnovala onlajn finansijsku savetodavnu firmu LearnVest 2008. godine i prodala je za prijavljenih 375 miliona dolara kompaniji ,,Northwestern Mutual“, nedavno se udružila sa dečjim medijskim brendom ,,Rebel Girls“ kako bi napisala knjigu pod nazivom ,,Growing Up Powerful: Money Matters”. U njoj su lekcije o ličnim finansijama za decu i saveti za roditelje kako da razgovaraju sa  najmlađima o novcu.

    Novac, deca

    Deca, novac (Pexels)

    Znanje o finansijama

    Prvenstveno je namenjena mladim devojkama, jer su žene u proseku manje sigurne u svoju finansijsku pismenost od muškaraca, pokazuju istraživanja. Međutim, Tobel je napomenula da je knjiga „zaista namenjena za svu decu“.

    Nedostatak osnovnog finansijskog znanja može na kraju koštati decu kada odrastu, od stotina dolara godišnje do nekoliko hiljada, prema istraživanju Nacionalnog saveta finansijskih edukatora iz 2023.

    „Možemo da osnažimo sledeću generaciju ako razumeju i kontrolišu novac“, rekla je ona za CNBC Make It.

    Imajući to na umu, ona nudi svoja tri najbolja saveta roditeljima o tome kako da svoju decu finansijski opismene.

    "ti možeš sve što zamisliš"

    Deca (Freepik)

    Ton je „zaista važan“

    Roditelji treba da govore o novcu na „činjenični“ način, tako da njihova deca odrastaju imajući zdravi odnos sa njim, kazala je fon Tobel. Naučite ih da o tome vredi razgovarati.

    Novac je jednostavno „alat koji će vam pomoći da živite život kakav želite“. Ako naporno radite, možete da zaradite novac. Ako pažljivo upravljate njime, možete da osigurate da uvek imate dovoljno da kupite ono što vam je potrebno i, ako imate sreće, ono što želite. Kreditne kartice nisu magične stvari koje mogu kupiti bilo šta.

    deca

    Deca (Unsplash)

    Praktičnost

    Razgovarajte sa svojom decom o novcu na načine koji za njih imaju smisla, savetuje von Tobel. To bi mogao da bude razgovor o tome koliko koštaju svakodnevne stvari.

    „Kada prolazite kroz radnju i vaše dete želi nešto, podignite to i pokažite mu cenu. Ovo košta 29 dolara. Mama danas nema 29 dolara za ovo, ali možemo razmisliti o tome da to sačuvamo za tvoj rođendan“, predložila je.

    Ovaj pristup uči vašu decu da troškovi variraju. Nije sve što vam treba ili želite lako dostupno, pa vodite računa o cenama i tome koliko možete bezbedno da potrošite.

    Škola

    Deca (Freepik)

    Neka bude zabavno i osnažujuće

    Ko želi da štedi za budućnost kada sada može da potroši na slatkiše i igračke?

    Da bi deca bila uzbuđena u vezi sa štednjom i budžetiranjem, von Tobel je preporučio da se o tome razgovara na „zabavan i osnažujući način“. Pitajte ih na šta bi voleli da troše novac i razgovarajte o različitim načinima na koje bi mogli da zarade i uštede novac koji im je potreban da sami kupe te stvari, piše ona u svojoj knjizi.

    Knjiga takođe uključuje kvizove, igre i vežbe, poput ukrašavanja tegli različitih veličina za prikupljanje sitniša, koji deca mogu da uštede i usmere ka malim, srednjim i velikim ciljevima potrošnje.

    Odrasli često povezuju novac sa stresom, jer razmišljaju samo o „stvarima koje nisu imali“, tvrdi Tobel.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Freepik, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE