Dan pred glasanje, izbori u SAD drmaju globalne valute
U ponedeljak, samo dan predsedničke izbore u Americi, dolar je pao na najniži nivo u poslednje dve nedelje, dok su investitori reagovali na neizvesnost oko ishoda izbora i moguće smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi.
Kako analizira agencija Reuters, evro je u međuvremenu ojačao za 0,7% u odnosu na dolar, dok je američka valuta izgubila skoro 1% vrednosti prema japanskom jenu. Indeks dolara, koji meri vrednost u odnosu na korpu glavnih svetskih valuta, dostigao je najniži nivo u poslednjih 14 dana.
Nakon nekoliko nedelja u kojima su tržišta favorizovala pobedu Donalda Trumpa zbog očekivanih ekonomskih politika koje bi mogle povećati inflaciju i prinose na obveznice, nove ankete u korist demokratske kandidatkinje Kamale Harris izazvale su preokret. Posebno je iznenađujuća prednost Harris u nekoliko ključnih „kolebljivih“ država, kao što su Nevada i Severna Karolina, što je navelo investitore na povlačenje profita iz takozvanih „Trump trgovina.“
Pored izbora, finansijska tržišta pomno prate predstojeći sastanak Federalnih rezervi, gde se očekuje da će centralna banka SAD smanjiti kamatnu stopu za četvrtinu procenta. Ovaj potez, čiji je cilj podrška ekonomiji usled postepenog oporavka, dodatno utiče na volatilnost tržišta. Tržišni analitičari ukazuju na to da bi Federalne rezerve mogle nastaviti sa sniženjima stope i u prvoj polovini 2025. godine, što bi smanjilo krajnju ciljnu stopu na 3,25% do 3,5%.
Pored američke centralne banke, očekuje se da će i Bank of England doneti odluku o smanjenju kamatne stope za četvrtinu procenta, dok je Riksbank u Švedskoj najavila značajnije smanjenje od pola procenta. Norveška centralna banka, međutim, verovatno će zadržati postojeće kamatne stope. Sve ove promene dolaze usred rastuće zabrinutosti na tržištima opcija, gde investitori aktivno traže zaštitu od mogućih oscilacija u valutnim kursovima nakon izbora.
U Kini, Nacionalni narodni kongres započeo je redovno zasedanje, i očekuje se da će tokom ove nedelje doneti dodatne ekonomske stimulativne mere. S druge strane, britanski tržišni sentiment je uzdrman nakon što je prošlonedeljni budžet Laburističke vlade izazvao prodaju obveznica i pad funte, koja se ipak delimično oporavila u ponedeljak.
Sve ove promene na tržištima dolaze u trenutku kada je implicitna volatilnost u valutnim parovima kao što su dolar/juan i dolar/meksički pezo dostigla rekordne nivoe. Naročito je naglašena nestabilnost u trgovanju juanom, s obzirom na važnost kineskog tržišta u odnosu na američku ekonomsku politiku.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: alidrian/Freepik