Četiri grada, četiri akcije – za čistiju životnu sredinu
Održivost je danas ključni deo korporativnih strategija, a primer kompanije Sekopak pokazuje kako kroz saradnju sa lokalnim zajednicama i partnerima možemo graditi sistemsku kulturu reciklaže. Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, Sekopak je podržao ekološke inicijative u četiri grada – Pirotu, Nišu, Vranju i Aranđelovcu. Ono što povezuje sva četiri grada u kojima je Sekopak bio prisutan jeste snažno partnerstvo sa lokalnim javnim komunalnim preduzećima, koje predstavlja osnovu za dugoročno i održivo funkcionisanje sistema upravljanja ambalažnim otpadom u Srbiji.
„Klice ekoloških promena” u Vranju – vrtići kao centri održivih navika
Projekat „Klice ekoloških promena” pokrenule su četiri učenice srednje škole u Vranju, sa idejom da edukuju predškolce o ekologiji u jednom vrtiću. Zahvaljujući podršci Sekopaka, njihova inicijativa je prerasla u gradski projekat sa širokom primenom.
Aktivnosti su uključile: postavljanje kutija za odvajanje ambalažnog otpada, kreativne radionice o reciklaži, ekološke igre, izložbu, kao i predstavu za decu pod nazivom „Sakupljaj svoju ambalažu i nosi na reciklažu”.
Predškolci su dobili i simbolične poklone – proizvode kompanije Bambi, kao dodatni podsticaj. Lokalni umetnik je oslikao zid na jednom od vrtića, a na jesen je planirana i akcija sadnje.
Projekat je realizovan uz podršku JKP „Komrad”, Kancelarije za mlade i predškolskih ustanova u Vranju – još jedan primer kako se dobra ideja može razviti u inicijativu koja okuplja celu zajednicu.
Eko-konkurs u Pirotu – mladi kao promoteri reciklaže
Eko-konkurs, namenjen deci predškolskih ustanova i učenicima osnovnih i srednjih škola sa teritorije Pirotskog okruga, organizovan je sa ciljem podizanja ekološke svesti i upoznavanja dece sa pravilnim odlaganjem otpada i ponovnom upotrebom ambalaže.
Ove godine konkurs je okupio oko 300 kreativnih radova. Kroz umetnički izraz, maskenbal i igru, učesnici su imali priliku da iskažu svoju kreativnost i znanje na temu zaštite prirode.
Sekopak je doprineo ovom događaju kroz interaktivne radionice i kviz na temu reciklaže, dodatno obogaćujući edukativni sadržaj konkursa. Konkurs je realizovan u organizaciji Regionalne deponije Pirot, u saradnji sa lokalnim institucijama i uz podrškuSekopaka.
Radionice za predškolce u Nišu – igra koja menja navike
Kroz interaktivne radionice, edukatori Sekopaka približili su predškolskim grupama OŠ „Ratko Vukićević” osnove reciklaže kroz interaktivnu radionicu #JARECIKLIRAM. Radionice su realizovane u partnerstvu sa JKP „Mediana”, a cilj je bio da se deci pruži iskustveno učenje kroz igru i razgovor o svakodnevnim navikama koje doprinose čistijem okruženju. Kroz ovakav pristup, reciklaža i odgovorno upravljanje otpadom postaju deo dečjeg svakodnevnog razmišljanja i ponašanja.
Čišćenje Garaškog jezera, u Aranđelovcu – snaga zajedničkog delovanja
Više od 200 volontera – srednjoškolaca, učenika osnovnih škola, studenata, profesora i građana – učestvovalo je u akciji čišćenja priobalja Garaškog jezera, jednog od najvažnijih izletišta i izvorišta vode za Aranđelovac. Akcija je obuhvatila uklanjanje otpada sa priobalja, uz zajednički doprinos očuvanju ovog značajnog prirodnog resursa. Projekat je realizovan uz podršku JKP „Bukulja”, kompanije „Knjaz Miloš”, Opštine Aranđelovac i lokalnih udruženja građana – primer uspešne saradnje lokalne zajednice, javnog i privatnog sektora u očuvanju prirode.
Kroz aktivnosti sprovedene u četiri različita grada, Sekopak je pokazao da edukacija, partnerstvo i lokalno angažovanje predstavljaju ključ za razvoj sistemskog pristupa reciklaži u Srbiji.
„Ove aktivnosti su deo našeg kontinuiranog nastojanja da jačamo infrastrukturu i kulturu reciklaže. Verujemo da je samo zajedničkim radom – kompanija, institucija i građana – moguće stvoriti održiv sistem”, poručuju izSekopaka.
U vremenu u kojem ESG faktori postaju sve značajniji u poslovnim strategijama, ovakav model saradnje i uključivanja zajednice može biti primer i drugim kompanijama koje žele da svoje poslovanje grade na principima održivosti.