
„Burberry štedi, ali ne na direktoru“: U jeku otpuštanja CEO dobio milionski bonus
U maju prošle godine, Burberry je najavio da će do 2027. godine ukinuti čak 1.700 radnih mesta, u okviru strogog, ali strateškog plana za suočavanje s krizom u luksuznoj industriji, koja usporava prodaju širom modne scene. Vest je objavljena zajedno sa finansijskim izveštajem kompanije, koji je, uprkos gubicima, pokazao znake sporog, ali realnog ekonomskog oporavka. Zasluge za to pripisane su novom izvršnom direktoru, Džošui Šulmanu, koji je preuzeo tu funkciju leta 2024. godine, nakon što je Džonatan Akerojd smenjen s pozicije direktora sa trenutnim dejstvom.
Iako su otkazi u Burberryju (koji će pogoditi sve sektore – od kancelarija do proizvodnje) bili donekle očekivani s obzirom na teškoće s kojima se britanski brend suočava, u oštrom su kontrastu sa novim informacijama koje su već izazvale talas kritika: u prethodnih devet meseci, novi direktor Šulman je plaćen gotovo 2,6 miliona funti, a može dobiti i dodatne bonuse ako ispuni ciljeve koje je postavio vrh kompanije.
Pored impresivne plate, ono što je izazvalo najviše negodovanja jesu razlozi zbog kojih se iznos popeo na ovu sumu: 380.000 funti izdvojeno je za njegovo preseljenje, 135.000 funti za pronalazak novog doma, 120.000 funti za selidbu iz Njujorka, a već mu je isplaćena i nadoknada za pet meseci stanarine, prema pisanju Guardiana. Dodatno, može dobijati i po 25.000 funti mesečno na ime “stambenog dodatka”, a ako uspe da udvostruči vrednost akcija kompanije u roku od tri godine, očekuje ga bonus od 3,6 miliona funti.
Burberry zatvorio londonski Fashion Week: Revija je inspirisana „stealth wealth“ stilom
Pored Šulmanovih povećanja u prethodnih devet meseci, Burberry je prošlog jula isplatio i otpremninu bivšem direktoru Akerojdu u iznosu od 1,5 miliona funti. Ukratko, dok se Burberry priprema da otpusti veliki deo zaposlenih (što čini 20% globalne radne snage), i to nakon što je prijavljen godišnji gubitak od 66 miliona funti, rukovodioci, sadašnji i bivši, nemaju razloga za brigu.
Iznosi koje Burberry izdvaja za Šulmana jasno ukazuju na velika očekivanja koja modna kuća ima od njega. Otkako se novi direktor, prethodno angažovan u kompaniji Coach, preselio u Veliku Britaniju, akcije Burberryja (koji i dalje ostaje nezavisna kompanija) porasle su za 50%, i to u periodu kada su vrednosti u sektoru luksuza generalno u padu, posebno nakon najave vraćanja Trampovih carina.
U izveštaju kompanije o novoj kompenzaciji direktora, rukovodstvo Burberryja navelo je da su se konsultovali sa akcionarima brenda oko visine Šulmanove plate, te da su akcionari potvrdili kako bi bonusi mogli da pruže direktoru odgovarajuću podršku.
Ipak, ova vest bi mogla da uzdrma imidž brenda, koji trenutno gaji kreativni pravac snažno oslonjen na britansko kulturno nasleđe. Sav taj patriotizam, u kombinaciji sa masovnim otpuštanjima koja slede i velikodušnim platama rukovodstva, mogao bi se obiti Burberryju o glavu. Moglo bi se reći da u ovom slučaju – nema mnogo viteštva kada je u pitanju Plavi vitez.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash/joshua lawrence