Britanski startap želi da ponovo zamrzne Arktik pomoću podvodnih dronova

Britanski startup Real Ice sprovodi testove na Arktiku kako bi ponovo zamrzavao morski led pumpanjem morske vode na njegovu površinu, stvarajući dodatne slojeve leda. Prvi rezultati iz zaliva Kembridž u Kanadi pokazuju obećavajuće povećanje debljine leda, ali tehnologija ostaje kontroverzna i nedovoljno dokazana na većim razmerama ali kritičari upozoravaju da bi taj projekat mogao da ima značajne ekološke rizike i skrenuti pažnju sa rešavanja osnovnih uzroka globalnog zagrevanja i klimatskih promena.

Real Ice je razvio inovativni pristup za očuvanje morskog leda postavljanjem električnih pumpi ispod površine leda. Ove pumpe izbacuju morsku vodu na površinu, gde se ona smrzava i formira novi sloj leda, nalik velikim površinskim lokvama. Pored toga, uklanjanjem snega sa vrha leda eliminiše se njegov izolacioni efekat, što omogućava dodatno zgušnjavanje i rast leda sa donje strane, objasnio je Andrea Čekolini, suosnivač Real Ice-a.

Kompanija sprovodi testiranja na terenu već gotovo dve godine. Prva faza realizovana je na Aljasci prošle godine, kako bi se proverila otpornost opreme na ekstremne uslove i njena funkcionalnost. Od januara ove godine, testiranja su nastavili u kanadskom zalivu Kembridž, gde su prekrili površinu od oko 4.100 kvadratnih metara i povećali debljinu leda u proseku za 50 cm u odnosu na kontrolnu zonu tokom perioda od januara do maja, istakao je Čekolini. Inače, Real Ice planira da proširi svoju tehnologiju koristeći automatizovane dronove na zeleni vodonik, s ciljem pokrivanja površine od čak milion kvadratnih kilometara.

Dalji testovi i prikupljanje podataka planirani su za 2025. godinu, a mogućnost širenja zavisiće od procena ekološkog uticaja i finansiranja. Real Ice zamišlja globalni fond ili model „kredita za hlađenje“ kako bi finansirao operacije, ukoliko se tehnologija pokaže održivom. „Sve što radimo ima posledice. Problem je u tome što su posledice mnogo dramatičnije ako samo pustimo da stvari idu svojim tokom,“ – Andrea Čekolini, suosnivač Real Ice-a.

Arktički led reflektuje sunčevu svetlost i reguliše globalne temperature i da njegov gubitak ubrzava klimatske promene kroz povratnu spregu, pa bi pristup Real Ice-a mogao bi pružiti privremenu zaštitu od tih efekata, ali njegove ekološke posledice ostaju neizvesne, na šta ukazuju brojni naučnici. Inače, Arktički led se smanjio za 95% od sredine 1980-ih, ostavljajući uglavnom tanak, mlad led, što bi moglo dovesti do leta bez leda već 2030-ih godina.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/Borislav Despotović

Foto: Freepik

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE