Britanci ne daju Grčkoj blago sa Akropolja
Ministarka kulture Velike Britanije Mišel Donelan isključila je mogućnost da se Grčkoj vrate partenonske skulpture koje su izložene u Britanskom muzeju u Londonu.
Skulpturama iz hrama Partenon na atinskom Akropolju je „mesto ovde u Velikoj Britaniji“ i ne bi trebalo da budu vraćene u Grčku, rekla je Donelan i odbacila izveštaje štampe da su britanski muzej i Atina u finalnoj fazi dogovora.
„Bila sam vrlo jasna u vezi sa ovom temom, ne mislim da skulpture treba da budu vraćene u Grčku. Ne bi trebalo da ih šaljemo nazad, mesto im je u Velikoj Britaniji gde se dugo vremena brinemo o njima“, dodala je ona.
Interesantno je koliko je od partenonskog friza sačuvano. Na frizu koji je originalno bio dugačak 160 metara prvi put je prikazana borba između božanstava i ljudi, ali je on znatno oštećen i uništen.
U Atini se čuva 50 metara jednog dela koji je bio dugačak 115 metara. U Britaniju je odneto 80 metara koje je odsekao lord Eldžin, ondašnji britanski ambasador u Osmanskom carstvu 1802 godine.
Delovi friza sa Akropolja nalaze se u još osam drugih muzeja širom Evrope. Drevna umetnička dela, poznatija u Velikoj Britaniji kao Elginovi mermeri, danas se nalaze u Britanskom muzeju u Londonu.
Ranije su se pojavili izveštaji da je Džordž Ozborn, predsednik muzeja, blizu dogovora sa Grčkom. Međutim, ministarka Donelan je precizirala da ne postoji namera da se artefakti trajno vrate u Grčku.
U opširnom intervjuu navela je da bi slanje skulptura u Grčku „pokrenulo niz problema“ i da bi bilo „opasno krenuti tim putem“, jer bi se „stvorila prilika da se preispita celokupan sadržaj naših muzeja“, rekla je ona.
Izvor: Politika
Foto: Pixabay