Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    BMW Biznis liga IV kolo: Šampioni imaju snažnu unutrašnju motivaciju (VIDEO)

    Poslednje kolo BMW biznis lige obeležilo je zabavno druženje, kao i dobra atmosfera, ali pre svega – odlična vožnja na stazi. Takmičari su imali priliku da uživaju u atraktivnim BMW i MINI modelima i da iskuse potpuno nesvakidašnju dimenziju vožnje.

    Učesnicima su na raspolaganju bili modeli: potpuno električni BMW i4, BMW X1 plug-in hybrid, MINI Cooper S Hatch i MINI Cooper S Countryman.

    Takmičenje u ženskoj kategoriji ovaj put je bilo neizvesnije, a dame su pokazale zavidne veštine za volanom. U prvoj disciplini, gde je bilo potrebno napraviti balans i uskladiti što bržu vožnju sa što manjom potrošnjom, najbolje se pokazala Aleksandra Mićović, a sledile su je Milica Kuzmanov i Katarina Mitić. Međutim, u drugoj disciplini, gde je bila presudna brzina, čelnu poziciju je zauzela Tanja Trajković, koja je odnela pobedu u finalnom plasmanu.

    Šta je zajedničko dobrom vozaču i dobrom menadžeru?

    ‒ Dobri vozači i uspešni menadžeri dele niz ključnih osobina koje ih vode ka ostvarivanju ciljeva i postizanju željenih rezultata. Jasno definisanje ciljeva i strategije za njihovo postizanje odražava njihovu sposobnost ličnog vođenja i vođenja timova. Bez obzira na to da li su na putu ili u poslovnom okruženju, vozači i menadžeri često su suočeni s trenucima brze odluke. Upravljanje stresom i efikasno donošenje odluka, naročito pod pritiskom, ključne su karakteristike koje dele ove dve uloge. Pouzdanost predstavlja još jednu ključnu osobinu, gde i vozači i menadžeri snose odgovornost za sigurnost putnika, odnosno za uspeh tima. Suočavaju se s ograničenim vremenom – vozači za dostizanje odredišta, a menadžeri s rokovima. Efikasno upravljanje vremenom doprinosi ukupnoj produktivnosti. Dobra komunikacija je bitna kako u saobraćaju i trkama tako i u poslovnom okruženju sa članovima tima, kolegama i saradnicima. Vozači često igraju ulogu lidera na stazi, dok menadžeri oblikuju i vode svoje timove. Liderske veštine, uključujući motivaciju, vođenje i inspirisanje, ključne su za uspeh u obe profesije.

    U svetu koji se brzo menja sposobnost prilagođavanja novim okolnostima krucijalna je kako za vozače, suočene s promenljivim uslovima puta, tako i za menadžere, koji se susreću s dinamičnim poslovnim izazovima. Postojanje dobro razrađenog plana, anticipiranje potencijalnih prepreka i brzo reagovanje na izazove predstavljaju zajedničke osobine uspešnih vozača i menadžera. U kombinaciji sa timskim radom – ove osobine čine nepogrešiv recept za postizanje vrhunskih rezultata.

    Aleksandra Mićović, Militzer & Münch Transport & Logistics d. o. o.

    Aleksandra Mićović, Militzer & Münch Transport & Logistics d. o. o.

    Da li, po vašem mišljenju, vozač koji prvi put vidi stazu može da nadmaši iskusnog vozača?

    ‒ Moram priznati da je pitanje dosta kompleksno i da zavisi od mnogo faktora. Iskustvo vozača može imati prednost u poznavanju staze, pravilnijem odabiru načina vožnje i brzine, kao i u upravljanju automobilom u različitim uslovima. Međutim, vozač koji prvi put vidi stazu može imati svež, novi pogled, inovativnost i brzu prilagodljivost, što nas dovodi do toga da uz talenat, trud, rad na sebi, edukaciju i posvećenost može nadmašiti iskusnijeg od sebe. Talentovan vozač unosi nešto novo, usvaja dobre navike od iskusnijih i na taj način unapređuje tehniku i brzinu. Iskustvo često igra ključnu ulogu, ali postoje i situacije u kojima su novi vozači uspeli iznenaditi iskusne vozače. Pozitivna selekcija na delu.

    Koje odlike, po vašem mišljenju, čine šampiona?

    ‒ To su prvenstveno fokus i predanost. Šampioni često imaju snažnu unutrašnju motivaciju i duboku posvećenost postizanju svojih ciljeva. Oni su spremni da naporno rade čak i izvan svojih granica, uz velika odricanja, kako bi ostvarili svoj uspeh, što nas dovodi do discipline i mentalne čvrstine. Sposobni su da vredno rade/treniraju i da se pridržavaju plana rada, bez obzira na izazove sa kojima se svakodnevno susreću. Umeju da se nose sa pritiscima, neuspesima, koji su deo svakog razvojnog puta, i na kraju, sa stresom, koji danas donosi svaki posao. Mentalno jak šampion u stanju je da prevaziđe prepreke i ostane fokusiran na svoje ciljeve. Takođe, bitno je održati i timski duh i poštovati svoje protivnike. Dodala bih još i samopouzdanje, koje neko ima na početku, a neko gradi tokom karijere, budući da je to individualna karakteristika koja je izuzetno bitna. „Želim da budem najbolji i biću” – to je stav koji razlikuje šampiona od prosečnog čoveka.

    Koliko treba ulagati u mašinu (proizvod, uslugu i sl.), a koliko u „pit-stop” (ljude)?

    ‒ Optimalan balans između kapitalnih investicija u opremu i tehnologiju i investicija u zaposlene, njihovu edukaciju i razvoj ljudskih resursa – ključan je za održivost poslovanja. Uvek treba imati u vidu specifičnost industrije, poslovnog okruženja i strateških ciljeva. U početnim fazama razvoja kompanije može biti ključno ulagati u ljude kako bi se izgradio tim i stvorila kultura preduzetništva. Kada kompanija sazri, kapitalne investicije u opremu mogu postati prioritet kako bi se povećala efikasnost i smanjili troškovi. Ako su dugoročna održivost i inovacije u fokusu, investiranje u ljude i u uslugu/proizvod moraju podjednako biti prioritet, jer jedno bez drugog ne funkcionišu, a mi se u kompaniji M&M Militrzer&Münch Transport&Logistics time i vodimo. 

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Stefan Jovanović, Zoran Rašić

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE