Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Apple, zaposleni

    Apple, Meta i Google će biti pod istragom EU

    EU je najavila istrage protiv nekih od najvećih tehnoloških kompanija u svetu zbog nekonkurentne prakse. Meta, Apple i Alphabet, koji je vlasnik Google-a, ispituju se zbog potencijalnih kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA) koji je uveden 2022. godine.

    Ako se utvrdi da su prekršila pravila, firme se mogu suočiti sa ogromnim kaznama do 10 odsto svog godišnjeg prometa. Šefica EU za borbu protiv monopola Margret Vestager i šef industrije Tijeri Breton najavili su istrage u ponedeljak.

    Samo šest kompanija ima obaveze prema Zakonu o digitalnim tržištima, ali i najveće tehnološke firme na zapadu: Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft i BiteDance.

    Nijedna od firmi zapravo nema sedište u Evropi. Njih pet je u SAD, dok BiteDance ima sedište u Pekingu. Tri kompanije se sada suočavaju sa pitanjima samo dve nedelje nakon što su podnele izveštaje o usklađenosti.

    Podsetimo, tri nedelje ranije EU je kaznila Apple sa 1,8 milijardi evra zbog kršenja Zakona o konkurenciji zbog striminga muzike.

    Apple, projekat (Pexels)

    Apple (Pexels)

    Usklađivanje sa zakonodavstvom

    U međuvremenu, Sjedinjene Države optužile su Apple da ima monopol na tržištu pametnih telefona u tužbi protiv tehnološkog giganta koji je predstavljen prošle nedelje.

    Portparol Apple-a je kazao da će se kompanija konstruktivno angažovati u istrazi i da su uvereni da je njihov plan u skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima, piše BBC.

    Dodao je su da su njihovi timovi uspostavili različite mehanizme za usklađivanje sa značajnim zakonodavstvom EU, kao i zaštitu privatnosti i bezbednosti za korisnike EU.

    „Sve vreme smo pokazivali fleksibilnost i odziv prema Evropskoj komisiji i programerima, slušajući i primenjujući njihove povratne informacije“, rekli su oni.

    U međuvremenu, portparol kompanije Meta je rekao da je upotreba pretplata od strane kompanije kao alternative reklamiranju „dobro uspostavljen poslovni model u mnogim industrijama“.

    „Napravili smo pretplatu bez oglasa da bismo odgovorili na nekoliko preklapajućih regulatornih obaveza, uključujući DMA… nastavićemo da konstruktivno sarađujemo sa Komisijom“, naveli su oni.

    Meta, akcije

    Meta (Beta/AP)

    Pet istraga

    EU je saopštila da će istražiti pet različitih mogućih akata nepoštovanja:

    1 i 2 – Da li Apple i Alphabet ne dozvoljavaju aplikacijama da slobodno komuniciraju sa korisnicima i sklapaju ugovore sa njima

    3 – Da li Apple ne daje korisnicima dovoljno izbora
    4 – Da li Meta nepravedno traži od ljudi da plate kako bi izbegli da se njihovi podaci koriste za reklame
    5 – Da li Google preferira sopstvenu robu i usluge kompanije u rezultatima pretrage

    Prve dve od ovih istraga odnose se na ono što je poznato kao „protiv monopola“. EU tvrdi da kompanije otežavaju aplikacijama da prikažu korisnicima načine da plate manje za usluge bez korišćenja metoda plaćanja samih prodavnica aplikacija.

    Pod trećom tačkom, EU tvrdi da Apple mora da omogući korisnicima lako deinstaliranje aplikacija na njihovim uređajima, promenu podrazumevanih postavki i da im da ,,ekran izbora“ kako bi koristili različite pretraživače.

    EU tvrdi da Apple-ov ,,ekran izbora“ za veb pretraživače ne daje dovoljno izbora ljudima i rekla je da neke aplikacije, poput Apple Fotografija, uopšte ne mogu da budu izbrisane.

    Prema rečima Margret Vestager, biće potrebno oko 12 meseci da se završi istraga iako je Breton kasnije pojasnio da bi to moglo da potraje nešto duže.

    „Sumnjamo da rešenja koja su predložile tri kompanije nisu u potpunosti u skladu sa DMA. Sada ćemo istražiti usklađenost kompanija sa DMA, kako bismo osigurali otvorena i konkurentna digitalna tržišta u Evropi“, zaključila je.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE