Planirate na Advent u Budimpeštu: Evo kakve CENE vas očekuju na božićnim marketima (FOTO)
Advent je postao čest izbor domaćih putnika poslednjih godina, a ova predpraznična putovanja sve više dobijaju na popularnosti i masovnosti.
Bilo da se odlučite da u sopstvenoj režiji obiđete neki od božićnih vašara ili pak uplatite aranžman u turističkoj agenciji koje često organizuju ture do najpoznatijih marketa u Evropi, nećete se razočarati u ovu božićnu i novogodišnju magiju.
Od Zagreba, Budimpešte, preko Beča i Praga do nemačkih gradova, gotovo svuda ćete naići na Advente koji se obeležavaju već decenijama, a koji simbolizuju slavlje i ljubav u katoličkom svetu. Niz kućica sa hranom, kuvanim vinom i zanimljivim drangulijama i dekoracijom, predstavljaju jezgro ovih gradova uoči i za vreme praznika.
Osmišljene još u 16. veku sa ciljem da se ljudi sastaju na prijatnom mestu kada nastupi hladno vreme, do danas su ostale jedna od najpopularnijih manifestacija tokom ovog dela godine. Jedna od destinacija koju Srbi najčešće posećuju uoči i tokom praznika je definitivno susedna Mađarska, konkretnije Budimpešta.
Zašto se proslavlja Advent?
Četiri nedelje pre katoličkog Božića, u svim zemljama gde većinu stanovništva čine pripadnici katoličke veroispovesti, počine period koji se zove Advent. U prevodu reč advent znači dolazak što u ovom slučaju znači dolazak na svet, rođenje Isusa Hrista i približavanje Božića.
Širom Evrope se u gradovima adventske nedelje proslavljaju u vidu brojnih božićnih marketa koji se organizuju na glavnim ulicama I trgovima. Na tim marketima nalaze se prizvođači tradicionalnih proizvoda, božićnih ukrasa I sve je “upakovano” u jedinstvenom ambijentu. Tada počinju u skoro svim prodavnicama božićni popusti pa je uživanje mnogostruko.
Budimpešta ima jednu od najdužih tradicija proslave Adventa, kao i božićnih pijaca. Na nešto više od četiri sata vožnje od Beograda, ova evropska metropola nudi pravu prazničnu magiju, ispunjenu božićnim pesmama, mirisom langoša i gulaša i brojnim novogodišnjim aktivnostima za najmlađe.
Budimpešta od kraja novembra, pa sve do katoličkog Božića prava zimska bajka. Dok obilazite nekoliko božićnih marketa koji su raspoređeni tako da od jednog do drugog možete lako doći i peške, imaćete prilike da uživate u prelepo okićenim zgradama i spomenicima kulture koje ovaj grad ima da ponudi.
Koje božićne markete treba obići u Budimpešti?
Pored neizostavnih istorijskih znamenitosti, poput Ribarskog bastiona i kraljevske palate na budimskoj i Parlamenta i Trga heroja na peštanskoj strani, Budimpešta u ovo doba godine ima i nekoliko božićnih marketa.
Dva koja zavređuju najviše pažnje, a koji su ujedno i najposećeniji su onaj na trgu Vorosmarty kao i ispred Bazilike Svetog Ištvana. Oba božićna marketa se nalaze u samom centru Budimpešte i oba nude raznovrsne sadržaje poput hrane, pića, rukotvorina i novogodišnjih ukrasa.
Adventska bazilika je već tri puta trijumfovala na evropskim božićnim pijacama, 2019, 2021. i 2022. godine, ispred sličnih prazničnih marketa u Madridu, Beču, Briselu, Salcburgu i Pragu, između ostalih. Mađarska manifestacija je utrostručenjem ponela i titulu stalne zvezde božićnih vašara.
Na ovom marketu ćete imati prilike da vidite i neverovatnu svetlosnu dekoraciju koja se projektuje na samoj bazilici, što predstavlja svojevrsnu multimedijalnu atrakciju.
Cene na božićnim marketima
Istini za volju cene na božićnim marketima nisu niske, ali nisu ni toliko visoke da se odreknete kuvanog vina uz božićne pesme i prazničnu atmosferu u jednom od najlepših gradova Evrope.
Tako ćete čaj platiit od 3 do 5 evra, dok je kuvano vino u čaši od 0,3l od 5 do 8 evra. Na pojedinim mestima se dodaci poput limuna, suvog grožđa i narandži doplaćuju. Topla čokolada je slične cene kao i kuvano vino, a ekstra dodaci se posebno doplaćuju.
Takođe, ukoliko niste ljubitelj kovanog vina možete popiti punč, sa ili bez alkohola, a od toga zavisi i cena koja uglavnom varira od 4 do 7 evra. Tu su i topli sokovi čija je cena slična ceni kuvanog vina.
Kažu da niste bili u Mađarskoj ukoliko niste probali langoš, gulaš i kutzoš kolač. Langoš možete pronaći na svakom koraku, od božićnih pijaca, preko restorana do brzih hrana. Njegova cena je uglavnom 6 ili 7 evra za najjednostavniju verziju. Ukoliko želite langoš sa dodacima za to ćete morati da platite malo više.
Na uličnim tezgama gulaš košta oko 10 evra, a tu su i one skuplje verzije u izdubljenoj lepinji ili na langošu. Ukoliko ovaj specijalitet želite da probate u nekom od brojnih restorana, za to ćete morati da izdvojite i više novca, ali će vam biti potrebna i rezervacija.
Kurtoš – poslastica oko koje se vodi polemika odakle vuše poreklo često se može videti na Adventima, a njegova cena u Budimpešti je oko 5, 6 evra bez posebnih dodataka poput nutele, pistaća ili lešnika.
Ovi božićni marketi u Budimpešti nude sjajnu priliku da istražite lokalnu kulturu, probate tradicionalnu hranu, pronađete originalne poklone i uživate u prazničnom duhu koji preplavljuje grad tokom božićne sezone.
Izvor: BIZLife/Mladen Stanković
Foto: BIZLife/Beta