Žalba EU zbog ruskog embarga na meso

Evropska unija podnela je Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) zvaničnu žalbu protiv embarga Rusije na uvoz svinjetine iz članica unije, prenosi agencija France presse, pozivajući se na neimenovane izvore.

Rusija je u januaru zabranila uvoz živih svinja i svinjskog mesa iz EU, nakon što su otkrivena dva slučaja afričke kuge među divljim svinjama u Poljskoj i Litvaniji.

Pomenuta bolest, kako navodi France presse, može biti smrtonosna po domaće svinje i pogubna po čitav stočni sektor zemalja.

Iako 160 članica STO imaju pravo da ograniče trgovinu iz zdravstvenih razloga, Brisel tvrdi da je uvedena zabrana potpuno besmislena, a kritičari takve odluke Moskve smatraju da je ta mera politička i da je usmerena protiv bivših komunističkih članica EU, poput Poljske i Litvanije.

Te dve zemlje su među ključnim igračima u sektoru evropske prozivodnje svinjskog mesa, kojim, ipak, dominiraju Danska, Nemačka i Holandija, i za koje je Rusija dugo bila ogromno tržište vredno 1,4 milijarde evra.

EU je, takođe, optužila Rusiju za trgovinsku diskriminaciju, navodeći da uvoz iz ruskog suseda Belorusije nije zabranjen, iako je ta bivša sovjetska republika takođe imala slučajeve afričke svinjske kuge.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE