Svaki drugi tiket nelegalan

Od registrovanih priređivača igara na sreću, poreznici prošle godine naplatili 4,8 milijardi dinara, dok je zbog sivog tržišta, budžet Srbije uskraćen za još oko 40 miliona evra.

Građani Srbije lane su samo u zvanično registrovanim kladionicama ostavili ukupno 18,04 milijarde dinara, što je oko 157 miliona evra.

Iako je reč o ogromnoj sumi, ona čini tek nešto više od petine prihoda koju su lane „prikupili“ kladioničari u susednoj Hrvatskoj, koja ima gotovo upola manje stanovnika, što je samo jedan od pokazatelja da se kocka u Srbiji „vrti“ i u sivoj zoni.

Podaci Poreske uprave pokazuju da se u državni budžet lane, od svih igara na sreću, slilo gotovo pet milijardi dinara.

Manji deo, od 1,68 milijardi dinara, naplaćen je od Državne lutrije, dok je od privatnih priređivača igara na sreću naplaćeno čak 3,16 milijardi dinara. A u to spadaju, osim kladionica, i kazina, automati za igre na sreću, ali i naknade za priređivanje nagradnih igara u robi i uslugama.

I dok se, po osnovu klasičnih igara na sreću, beleži pad uplata, na osnovu niže naknade koje je od Državne lutrije naplatila PU, kod posebnih igara na sreću koje priređuju privatne firme lane su poreznici naplatili 10 odsto više.

Ipak, čini se da bi ovaj iznos mogao da bude i veći, a prema rečima direktora Udruženja priređivača igara na sreću Radeta Karana, u Srbiji postoji značajno nelegalno tržište igara na sreću. Veličina sivog tržišta igara na sreću varira, kaže za Novosti Rade Karan.

Prema našim procenama, nelegalno tržište predstavlja 30 do 50 odsto legalnog, čime su legalni priređivači drastično oštećeni, jer nelegalne igre na sreću predstavljaju nelojalnu konkurenciju.

Direktan godišnji prihod budžeta Srbije od igara na sreću iznosi oko 45 miliona evra, navodi Karan, a postojanjem nelegalnog tržišta budžet je uskraćen za iznos od oko 40 miliona evra.

Kada je reč o nelegalnom tržištu, najzastupljeniji su automati za igre na sreću, a za njima onda i ostali oblici igara na sreću i jedini način da država poveća budžetske prihode od igara na sreću je suzbijanje nelegalnog tržišta čime bi se povećala baza oporezivanja, navodi Karan.

Prema rečima Karana, u Srbiji ima 67 registrovanih priređivača igara na sreću: oko 1.400 kladionica, oko 20.000 registrovanih automata za igre na sreću… A podaci Agencije za privredne registre pokazuju da je u Srbiji trenutno registrovano 94 preduzeća i jedan preduzetnik za delatnost kockanja i klađenja.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE