
Zaključci biznis foruma: Integracije i radikalne reforme
Selektor Kopaonik biznis foruma Dragan Đuričin izjavio je da su se učesnici foruma saglasili da su dva osnovna stuba reformi u Srbiji ubrzanje integracija sa EU i radikalne ekonomske reforme.
"Ta dva stuba su usko povezana, niti ima ubrzanja evropskih integracija bez radikalnih ekonomskih reformi, niti se reforme mogu sprovesti bez okvira koji daju integracije sa EU", rekao je on na zatvaranju Kopaonik biznis foruma.
Prema njegovim rečima, radikalne ekonomske reforme podrazumevaju pre svega reformu države.
Učesnici Kopaonik biznis foruma su se složili, istakao je Đuričin, da je potreban dugoročan program reformi koje treba da usvoji parlament, a da vlada ima ograničene vremenske okvira za njihovo sprovođenje.
"Paradoskalno je da je država glavni deo problema u pogledu javnog sektora i nastavka reformskog procesa kao stvaranja opšteg ambijenta za osnivanje i napredak privatnih preduzeća", rekao je on.
Đuričin je dodao da su uočeni veliki problemi u administraciji, takozvani paradoks administracije, previše nepotrebnih i istovremeno nedovoljno potrebnih ljudi.
"Koncept reformi mora da bude baziran na fiskalnoj konsolidaciji, merama štednje ali i razvoju", rekao je Đuričin, koji je i profesor na Ekonomskom fakultetu i predsednik Udruženja korporativnih direktora.
"Glavni problem biće kako finansirati razvoj, jer imamo teg održavanja likvidnosti. Moramo se zaduživati da bi održali spoljnu i unutrašnju aktivnost", rekao je Đuričin.
On je ocenio da su strane investicje dobrodošle, ali da se ne može provenstveno osloniti na njih, već će investicije na bazi industrijskih politika biti glavne i to ne kroz reprivatizaciju postojećih preduzeća, već kroz grinfild investicije ili privatizaciju preuzeća u resturukturiranju.
Đuričin je rekao da je potrebno da se makroekonomski sistem unapredi, jer sa sadašnjim cenama kapitala i politikom jačanja deviznog kursa nema razvoja ni jedne industrijske grane u Srbiji.
Kao urgentne probleme koje treba rešiti istakao je zavrsetak transformacije preduzeća u restukturiranju.
"Problem je i transformacija javnog sektora ne samo u smislu korporativizacije, već i određivanja adekvatne veličine kapitala i broja zaposlenih", rekao je Đuričin.
Učesnici foruma su, prema njegovim rečima, ocenili da bi u fokusu reformi trebalo da bude i zapošljavanje mladih, strategija za nezaposlene i preduzetnike i reforma sudstva.
Đuričin je rekao da je njegov lični stav da ministri i političari treba da prihvate stavove stručne elite jer pitanje rizika bankrotstva države nije nešto što se tiče samo njih već svih građana Srbije.
Okupljeni na Kopaonik biznis forumu su kao prioritetne oblasti razvoja u Srbiji definisali poljoprivredu i prehrambenu industriju, infrastukturu, energetiku, delove indstrijskog kompleksa poput metaloprerađvačke industrije, i ali i informaciono-komunikacione tehnologije, logistiku i turizam.
"Regresiju koja traje 25 godina u Srbiji treba zameniti putanjom progresa", rekao je Đuričin i dodao da će zaključci sa Kopaonik biznis foruma biti poslati novoj vladi.