
Davos: Delotvorna monetarna politika
Strah od ekonomske nestabilnosti izazvane smanjenjem programa monetarnih podsticaja je neopravdan, saopštili su guverneri centralnih banaka sveta, usled optužbi da je era "lakog novca" donela samo skroman oporavak.
Povratak sa nekonvencionalnih mera znači uspeh u monetarnoj politici, izjavio je guverner centralne banke Japana, Haruhiko Kuroda, na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Kuroda je u aprilu prošle godine najavio obimnu šemu kupovine aktiva, u okviru šireg plana premijera da probudi ekonomiju i okonča višegodišnju deflaciju pomoću mera poznatijih kao Abenomics.
U Britaniji, centralna banka je upumpala više milijardi funti u domaću privredu, a razgovor o okončanju podsticajnog programa nedavno je ponovo pokrenut zbog znakova zaokreta u privredi te zemlje sa kraja prošle godine. Mere monetarne politike deluju, izjavio je britanski ministar finansija George Osborne.
U Britaniji i Japanu, zvaničnici su se odlučili za kvantitativno labavljenje, u okviru kog centralne banke štampaju novac koji se zatim koristi za kupovinu aktiva, u vidu vladinih i korporativnih obveznica, s ciljem podsticanja kreditiranja i ekonomske aktivnosti.
Međutim, ovaj program je u velikoj meri bez presedana, a posledice njegovog ukidanja su i dalje veoma neizvesne. Prošle godine, mnoge zemlje u razvoju bile su teško pogođene tržišnom nestabilnošću kada je Fed najavio da će okončati svoj program monetarnih podsticaja.
Foto: Beta