Radovi na pruzi do Pešte od 2015.
Modernizacija pruge do Budimpešte u saradnji s Kinom, očekuje se 2015. godine, izjavio je ministar saobraćaja Aleksandar Antić, nakon sastanka radnih grupa Srbije i Kine, ističući da bi maksimalna cena projekta bila do 880 miliona evra.
Po sadašnjim procenama, za dostizanje brzine do 200 kilometara na sat potrebno je izdvojiti 350 miliona evra na deonici Nova Pazova-Novi Sad i više od 500 miliona evra za deo od Novog Sada do granice sa Mađarskom, rekao je on.
Antić je precizirao da bi vrednost radova u Srbiji trebalo da bude maksimalno 880 miliona evra, a da će naredne godine biti gotov idejni projekat koji će pokazati kolika je tačna cena investicije.
Antić je kazao da je ideja da se modernizacija pruge finansira iz fonda od 10 milijardi dolara, koji je Kina izdvojila za infrastrukturne projekte u 16 zemalja Srednje i Istočne Evrope.
Ministar je istakao da je za Srbiju, zbog visokog javnog duga, bitno da povlačenje novca iz kredita bude u godinama kada se obezbedi veći rast BDP.
Po njegovim rečima, izazov je to što se za deo od Pazove do Novog Sada idejni projekat radi u saradnji sa Rusijom i trebalo bi da se finansira iz ruskog kredita, a za deo do Mađarske u toku je izrada idejnog projekta koji se finansira iz pretpristupnih IPA fondova EU.
Ambasador Kine u Beogradu Džang Vansje je kazao da je uveren da će biti realizovan projekat prve železničke pruge u Evropi izgrađene u saradnji sa Kinom, najavivši rast saradnje Kine i Srbije u infrastrukturi.