Hrvatska osniva berzu elekrtične energije

Hrvatski operator tržišta energije (HOTE) i Hrvatski operator prenosnog sistema (HOPS) sklopilisu  Sporazum o poslovnoj saradnji na uspostavljanju hrvatske berze električne energije.

Prema Zakonu o tržištu električne energije operator tržišta električne energije i operator prenosnog sistema odgovorni su za organizovanje berze električne energije za fizičku trgovinu električne energije na celom području Hrvatske i povezivanje s drugim berzama.

Organizovanjem ove berze u Hrvatskoj doprineće se razvoju veleprodajnog tržišta za fizičku isporuku električne energije za dan unapred i uspostaviti preduslovi za povezivanje hrvatske berze s nacionalnim berzama električne energije u okruženju, u skladu sa preporukama EU.

S obzirom na uspešno ostvarenje projekta povezivanja berzi električnom energijom severozapadne Evrope namera EU je da se do poslednjeg dana 2014. godine na nivou Evropske unije povežu nacionalne berze električne energije, uključujući i Hrvatsku.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE