Dragin omogućio uvoz radioaktivnog đubriva?

Protiv bivšeg ministra poljoprivrede Saše Dragina podneta nova krivična prijava zbog sumnje da je omogućio uvoz opasnih materija u Srbiju, njihovo prerađivanje i skladištenje.

Dragin se tereti da je kao ministar poljoprivrede u avgustu 2009. godine doneo pravilnik kojim je omogućen uvoz oko 3.000 tona radioaktivnog đubriva, piše Kurir.

Dragin je doneo pravilnik o metodama ispitivanja đubriva, iako to nije bilo u nadležnosti njegovog resora, kojim je drastično  povećana gornja granica dozvoljene koncetracije radio nukleida u neorganskom đubrivu.

Zahvaljujući novim merama, u Srbiju je omogućen uvoz 2.900.000 kilograma đubriva sa povećanom koncetracijom radioaktivnosti, a sporni pravilnik važio je samo mesec i po dana.

Advokat Saše Dragina, Vladimir Horović saopštio je da je tokom mandata Dragin sve poslove obavljao u skladu sa zakonom.

Svi akti, pa i pomenuti Pravilnik o kvalitetu sredstava za ishranu bilja doneti su u cilju usaglašavanja sa evropskim propisima.

Vrednost dozvoljenog nivoa radioaktivnosti u Pravilniku identične su sa vrednostima određenim evropskom direktivom. Ove vrednosti i danas su iste i važeće u Srbiji, navodi advokat Horović.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE