Zlurado prognoziranje bankrota

Dok se čekaju vladine mere za spas državne kase, dinar slabi i pored toga što je Narodna banka u proteklih 10 dana kupila 145 miliona evra. Neistine su da će Srbija bankrotirati, poručuju i iz Centralne banke i iz Vlade Srbije.

Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je da Vlada mora da donese mere koje neće pogoditi najsiromašnije, već kojima će se uštedeti gde god je to moguće u državnoj kasi i da će time doprineti i stabilizaciji domaće valute.

Dinar je prva žrtva najava o mogućem bankrotu i padu kreditinog rejtinga. Zbog toga, guvernerka poziva odgovorne da budu odmereni u izjavama o mogućem bankrotu i kursu dinara, ističiću da nije istina da će država bankrotirati.

To zlurado prognoziranje kraha jeste nešto usled čega kapital koji nije spreman na rizik koliku god kamatu da mu nose bilo koje hartije od vrednosti brzo odleprša, navela je Tabakovićeva.

Prema njenim rečima, što se pre mere donesu, to će se pre stabilizovati dinar jer nema čarobnih štapića za oporavak srpske privrede. Te mere treba da pođu pre svega od države, koja treba da uštedi svuda gde ne mora da plati, navela je guvernerka.

Članica predsedništva SNS i ministarka energetike Zorana Mihajlović kaže da je Vlada veoma odgovorna da reši i ekonomske probleme.

Ne bih rekla da je bilo razlika, prosto se razgovara kako na najbolji mogući način smanjiti rashode, a ne preterati, jer postoji ona linija da kad se pretera sa štednjom, navela je Mihajlovićeva.

Kao RTS saznaje, radnici koji dobiju otkaze u preduzećim u restrukturiranju, predviđen je fond za otpremnine od četiri milijarde dinara, što je, čini se, lakša strana razgovora lidera.

Teže ide sa odlukom o mogućoj prodaji Telekoma, otpuštanjima u javnom sektoru, penzionoj reformi i jedino što je do sada dogovoreno jeste da se penzije i plate ne smanjuju.

Lideri vladajuće koalicije nastavljaju u utorak razgovore o merama za smanjenje minusa u državnoj kasi i poboljšanje uslova poslovanja, a do kraja nedelje bi trebalo bi da budu poznati konkretni koraci za uštede od 40 milijardi dinara.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE