
Za istraživanje Jadrana neophodno pola milijarde evra
Ako se krene u potragu za naftom u Jadranskom moru, a prema početnim procenama penzionisanog geologa Sanjina Grandića nalazišta se kriju na 11 lokacija, u bušotine bi trebalo uložiti najmanje 500 miliona evra.
Kako napominje bivši predsednik Uprave Ine i konsultant u energetskom biznisu Davor Štern, u bušotinu na kopnu potrebno je uložiti pet do deset miliona evra ako se kopa na dubini od tri kilometra.
– Na moru su troškovi bušotina dva do tri puta veći. Prema tome, radi se o velikom novcu, što nameće potrebu za investitorima koji imaju toliko kapitala, a pre toga treba do kraja urediti sve procedure o tome kako se daje koncesija za istraživanje, kako se namiruje investitor, kako se deli rizik s državom i druge osnove ovakvih poslova – navodi Štern, koji nije iznenađen najnovijim talasom natpisa i najava o naftnim nalazištima u Jadranu.
Potencijali, dodaje, postoje, ali koliki i kakvi, o tome, zaključuje Štern, nema novih podataka nakon što su neka istraživanja rađena pre 25 godina.
– To nije nikakva tajna, Ina je prošle godine radila istraživanja kod Dubrovnika na moru i na kopnu, a zna se i za moguća nalazišta kod Benkovca. O tome zašto nije bilo većih i jačih novih istraživanja treba pitati poslovodstva Ine od 2000. pa do danas, znači od kada ta kompanija radi profitabilno i može da odvoji novac za istraživanja. Ali, opet treba računati da su to skupi, a rizični poduhvati jer je moguće da ne nađete ništa – upozorava Štern.
Cenu istraživanja podiže dubina iskopa na bušotinama. I Grandić u naučnom članku koji supotpisuje s Ivanom Kratkovićem i Igorom Rusanom u kojem se ukazuje na moguća bogata naftna nalazišta na Jadranu, ocenjuje da istraživanja na dubinama manjim od 2500 metara ne bi dala rezultata.
Trebalo bi, prema istome izvoru, bušiti znatno dublje od 2500 metara, zavisno od lokacija, a pod pretpostavkom da su ukupna nalazišta oko 2,7 milijardi barela nafte. Zagovornici velikih investicija u moguća nalazišta ne propuštaju njihov potencijal da pomnože sa 100 dolara kolika je trenutna tržišna cena barela nafte, što daje astronomsku vrednost nalazišta od blizu 300 milijardi dolara.