Kovanice od 1 i 2 centa nepotrebne?
Iz evropskih novčanika mogle bi da nestanu kovanice od jednog i dva centa. Problem predstavlja ne samo što troškovi proizvodnje premašuju vrednost, već je skup i transport do trgovaca.
Evropska komisija trenutno preispituje povlačenje ove dve kovanice, a na predlog Evropskog parlamenta i Evropskog veća. Evropski komesar za monetarnu politiku Oli Ren već je konstatovao: „Kovanice od jednog i dva centa proizvode se s gubitkom.“
Troškovi proizvodnje kovanica od gvožđa presvučenog bakrom prelaze njihovu nominalnu vrednost. A tu su i veliki troškovi koji nastaju kada se kovanice raspodeljuju po prodavnicama. Evropska komisija saopštila je da razlika između ukupnih troškova i stvarne vrednosti kovanica od njihovog uvođenja do danas već iznosi više od 1,4 milijarde evra.
U Finskoj i Holandiji se dve najmanje kovanice praktično već danas ne koriste. U tim zemljama su sve cene zaokružene na pet centi, pa manje kovanice više nisu potrebne. Za Nemačku je to nezamislivo, kaže Štefan Hertel, predstavnik Saveza trgovaca Nemačke: „Postoje istraživanja, pa i ono koje je sprovela nemačka centralna banka – Bundesbanka, koja pokazuju da velika većina potrošača voli kovanice od jednog i dva centa, i da želi da ih zadrži.“
Istog su mišljenja i trgovci. Ako ništa drugo, a ono zbog uobičajene prakse formiranja cena u kojima je iza zareza obično iznos od 99 centi. Razlog je čista psihologija: na kupce primamljivije deluje cena od 1,99 nego od dva evra. A takvo formiranje cene nije moguće bez kovanica od jednog centa koje moraju da se vraćaju kao kusur.
U Nemačkoj je za raspodelu novca trgovinama zadužena Bundesbanka. Ta centralna banka već godinama pokušava da uštedi pa je zato smanjila broj svojih filijala. Za trgovce kojima je novac potreban za poslovanje i koji ga lično podižu to je veoma nepraktično.
„Odavno smo upozorili da se putovanje za nas produžilo“, kaže Hertel. Osim toga, trgovci kritikuju još jednu meru štednje Bundebanke, koja za njih poskupljuje nabavku novca. Naime, banka je 2011. odlučila da smanji svoje troškove transporta tako što isporučuje kovanice samo u velikim količinama. Trgovci od tada moraju da naručuju tzv. „normirane kontejnere“ u kojima se nalaze kovanice u vrednosti od 314.000 evra. Za male prodavnice to je svakako prevelika količina, ali ako žele da naruče manje, tu uslugu moraju posebno da plate. Hertel priznaje: „Ukidanje kovanica od jednog i dva centa imalo bi finansijske prednosti.“
Nezavisno od toga koliko raspodela gotovine košta, Bundesbanka ne planira povlačenje malih kovanica sve dok većina Nemaca to ne bude želela. Naravno, situacija bi se promenila ukoliko Evropska komisija dođe do zaključka da ukidanje kovanica od jednog i dva centa ima više pozitivnih nego negativnih strana.