
Srbija napredovala za devet mesta u uslovima poslovanja
Srbija je po uslovima poslovanja napredovala za devet mesta na 86. poziciju među 185 zemalja što je rezultat sprovedenih reformi u tri oblasti, navodi se danas objavljenom Izveštaju o uslovima poslovanja za 2013.godinu Doing Business.
Prošle godine, Srbija je u izveštaju Doing Business bila 92. od 183 zemlje, ali je nakon redovne revizije liste pala na 95. poziciju jer su na listu uvedene još dve zemlje i ispravljene neke greške za druge države.
Srbija je ostvarila napredak u rešavanju nesolventnosti, primeni ugovora i otpočinjanju biznisa što je svrstalo među prvih deset zemalja na svetu koje su najviše napredovale u regulatornim reformama, navodi se u izveštaju čiji su autori Svetska banka i Međunarodna finansijska korporacija (IFC).
U poređenju sa proslogodišnjim revidiranim izveštajem, najveći napredak za 49 mesta, zabeležen je u oblasti otpočinjanja biznisa po kojem je Srbija sada na 42. mestu, a čemu je doprinelo ukidanje minimalnog osnivačkog kapitala.
U rešavanju nesolventnosti Srbija je napredovala 17 mesta na 103. mesto zahvaljujući skraćivanju procedure sa 2,7 godina na dve godine. Smanjeni su i troškovi na 20 odsto nekretnine sa prošlogodišnjih 23 odsto, a povećanja je stopa povraćaja na 29,1 odsto sa 24,4 odsto.
Srbija je poboljšala rešavanje problema nesolventnosti tako što je uvela privatne izvršitelje, smanjila minimalne početne cene za prodaju imovine i uvela elektronski registar prometa nepokretnosti čime je povećala transparentnost sistema, ocenjeno je u izveštaju. Navodi se takođe da je uvođenje privatnih izvršitelja doprinelo efikasnijem sprovođenju sudskih odluka.
Ukidanje minimalnog kapitala za osnivanje firme u Srbiji, i mogućnost vansudskog poravnanja navedeni su kao primeri dobre prakse u svetu.
Prema izveštaju, Srbija je po preprekama za dobijanje građevinskih dozvola, među najgore pozicioniranim u svetu. Sa 179. mestom po tom kriterijumu, iza Srbije su samo Eritreja, Albanija, Ukrajina, Indija, Kina i Tadžikistan, dok je neznatno bolja situacija u Rusiji, Azerbejdžanu i Crnoj Gori.
Izveštaj pokazuje da je u prethodnih godinu dana Srbija smanjila broj procedura za dobijanje građevinske dozvole sa 19 na 18, dok je za dobijanje dozvole sada neophodno 269 dana ili 10 dana manje nego pre godinu dana. Sniženi su takođe i troškovi za dobijanje dozvola.
Međutim, to nije bilo dovoljno da Srbija na osnovu jednostavnosti dobijanja građevinskih dozvola napreduje na listi, već je zbog napretka ostalih zemalja pala za jedno mesto na 179. poziciju.
U poređenju sa izveštajem iz prošle godine, napredak nije ostvaren u plaćanju poreza, za šta i dalje treba 66 uplata godišnje koje oduzimaju 279 sati. I po osnovu ostalih kriterijuma, Srbija je stagnirala ili blago nazadovala: pristup struji – 76 mesto, registracija nepokretnosti -41. mesto, dobijanje kredita – 40. mesto, zaštita investitora – 82.pozicija, prekogranična trgovina – 94. mesto.
Od zemalja u regionu, Albanija je na 85. mestu globalne liste što je pad od tri mesta.
Bosna i Hercegovina je napredovala za jedno mesto na 126. poziciju uz ostvareni napredak u oblasti plaćanja poreza, registrovanja nepokretnosti, dok je u dobijanju informacija o kreditima nazadovala, istaknuto je u izveštaju. Makedonija je sa 23. mestom pala za jednu poziciju, ali se po minimalnom broju procedura (dve) i dana za otvaranje firme (dva), u izveštaju nalazi među prvih 10 u svetu.
Crna Gora je napredovala šest mesta na 51. mesto uz sprovedene reforme u oblasti dostupnosti informacija o kreditima i smanjenjem troškova izdavanja građevinskih dozvola. Kosovo je takođe zabeležilo napredak sa 126. na 98. Mesto zahvaljujući boljoj zaštiti investitora i uklanjanju prepreka za registrovanje biznisa, poput ukidanja početnog kapitala.
U izveštaju se podvlači da je Poljska najviše napredovala u svetu u popravljanju uslova poslovanja dok se region istočne Evrope i Centalne Azije može pohvaliti najvećim brojem zemalja, čak 88 odsto, koje su sprovele bar jednu regulatornu reformu.
Lideri u najboljim uslovima za kompanije su kao i prošle godine Singapur, Hong Kong (Kina) i Novi Zeland, dok su na začelju Venecuela, Eritreja, Kongo, Čad i Centralnoafrička Republika.
Od zemalja EU najlošije je plasirana Grčka na 78. poziciji. Ipak, ta zemlja je sprovela reforme u tri oblasti što joj je donelo napredak od 11 mesta u poređenju sa listom iz 2012.godine i svrstalo je među prvih 10 u svetu po sprovedenim reformama.