
Prozori štede struju
Ubuduće, svi investitori i izvođači radova, za nova zdanja koja se budu zidala u Srbiji, moraće da poštuju tehničke propise za energetsku efikasnost. Obavezne dimenzije prozora, debljina termoizolacije, materijali koji će se ugrađivati zavisiće od zone gde se objekat gradi. Za svaku lokaciju projektanti će biti u obavezi da predvide odgovarajuću termozaštitu objekata. Zgrade, sazidane po novim propisima, koji su stupali na snagu 1. oktobra, imaće energetski pasoš, kao sastavni deo upotrebne dozvole.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović kaže da će biti potrebno vreme dok ne počne masovnije izdavanje energetskih pasoša, ali da je mnogo važnije što su građani i privreda krenuli putem energetske efikasnosti. Uvođenje energetskih pasoša, koji će meriti potrošnju energije objekata, doneće uštede između pet i sedam odsto, a energetska efikasnost u narednih pet do sedam godina biće povećana za dva odsto.
Novi objekti će, u skladu sa propisima EU, morati da imaju energetski pasoš da bi dobili upotrebnu dozvolu, a stari ukoliko se prodaju, izdaju ili rekonstruišu. Po pravilniku, sekretarijati u svim opštinama trebalo bi od 1. oktobra da traže uz tehničku dokumentaciju i elaborat energetske efikasnosti na osnovu kojeg se dobija energetski pašos. Elaborate će potpisivati licencirani inženjeri i organizacije koje imaju ovlašćenje nadležnog ministarstva.
Energetski pasoši će u prvoj fazi primene pratiti samo potrošnju energije za grejanje objekta i predviđeno je osam razreda od A plus do G, stim što je A plus najveća energetska efikasnost odnosno najmanja potrošnja energije po kvadratnom metru.
– Za postojeći stambeni fond energetski pasoš ne može da bude obaveza – tvrdi Goran Rodić iz Privredne komore Srbije. – Stanovi su tržišna kategorija. Da li će stari stanovi, koji se prodaju ili iznajmljuju imati pasoš ili ne to je stvar koju će među sobom rešavati kupac i prodavac, odnosno vlasnik i podstanar. Naravno, kada se objekti rekonstruišu energetska efikasnost će morati da bude ispoštovana.