
Javna preduzeća prepoznaju značaj grejanja na biomasu
Zbog povećanja tražnje za drevnim peletom, aternativnim gorivom iz biomase koji se proizvodi mlevenjem razne vrste drvenog otpada, kompanija „Gota pellets“ planira povećanje proizvodnog kapaciteta ovog energenta u svojoj fabrici u Bajinoj Bašti.
Sada se u pogonu ove kompanije, otvorenom tokom prošle godine, proizvodi 10.000 tona peleta, a završetkom planirane investicije, vredne oko milion eura, proizvodni kapaciteti biće udvostručeni.
Najveći deo proizvodnje, kako za „eKapiju“ kaže Mladen Barčot, direktor „Gota pellets“, izvozi se u Italiju i Grčku, ali je i domaće tržište u punom tržišnom zamahu.
Domaće tržište postaje sve atraktivnije za proizvođače drvnog peleta. Trenutno, u Srbiji snabdevamo dve toplane u Beogradu, u Barajevu i na Senjaku, a u toku su pripreme sa fondovima koje se bave afirmacijom ovog energenta, kako bi još nekoliko toplana u Srbiji prešlo na ovakav vid grejanja.
U ovoj kompaniji objašnjavaju da je sa aspekta cena, enrgetske vrednosti i stepena iskoršćenosti, kao i troškova korisne energije, grejanje na drveni pelet jeftinije od većine energenata – od grejanja na električnu energiju i lož ulje za preko dva puta, od grejanja na zemni gas za oko 40%, a od grejanja na kameni ugalj za oko 30%.
Beogradske toplane su 2007. godine prve u Srbiji počele da koriste biomasu za grejanje, a sudeći po dosadašnjem iskustvu, izuzetno su zadovoljni efktima. Prema podacima sa njihovog sajta, pelet učestvuje u proseku sa 0,2% (2.000 tona), dok je učešće briketa 0,3% (2.500 tona) u prosečnoj godišnjoj potrošnji energenata.
Najviše efekata bilo je u toplani Senjak. I ugalj i biomasa imaju istu energetsku vrednost, dok su prednosti peleta i briketa bolja iskorišćenost energije i smanjena emisija štetnih gasova u atmosferu, kažu u Beogradskim toplanama.
U ovom beogradskom preduzeću planiraju da svuda gde to bude moguće koriste biomasu. Kako navode, najmanje investicija potrebno je u toplanama koje za grejanje koriste ugalj.
Pa iako je, usled povećanja cene energenata i velikih dugova iz prethodne grejne sezone, većina toplana u Srbiji najavila više cene grejanja naredne zime, neke od opština odlučile su da deo troškova umanje tako što će iskoristiti pozitivne efekte grejanja na biomasu.
Opštinska uprava u Prijepolju nedavno je pokrenula projekat „Zelena ekonomija-put ka energetskoj efikasnosti“ koji se odnosi na ugradnju kotlova koji će kao energent koristiti pelet.
Reč je o pilot programu koji se realizuje u institucijama i organizacijama čiji je osnivač Skupština opštine Prijepolje, pa će se na pelet od naredne sezone grejati zgrada Opštinske uprave i Muzej, Tehnička i Ekonomska srednja škola i Dečji vrtić „Srce“ u Brodarevu.
Ukupna vrednost projekta rekonstrukcije kotlarnica u predviđenim objektima iznosi oko 110.000 EUR, a ovih dana će biti okončani radovi koje izvodi preduzeće „Radijator“ iz Kraljeva. Tender za nabaku nove vrste energenta- peleta je u toku, a u opštinskoj upravi smatraju da je od izuzetne važnosti za održivost projekta to što postoji organizovana proizvodnja ovog energenta kod 8 proizvođača u Srbiji.
Pozitivni efekti upotrebe peleta kao energenta i projektovana očekivanja prijepoljske uprave – smanjenje zagađenja i emisija ugljen monoksida, ušteda u grejanju od oko 20% i produženje veka gradske deponije zbog značajnog smanjenja količine pepela i otpada, biće potvrđeni već od jeseni, nakon što novi kotlovi u oktobru počnu da proizvode toplotu.