
U Gajdobri bitka za 570 hektara – Pokrenut stečaj u „Jedinstvu“
Posle privatizacije i promene nekoliko vlasnika, od Mileta Jerkovića do Agencije za privatizaciju, na zahtev Narodne banke Srbije, Privredni sud u Novom Sadu pokrenuo je prethodni stečajni postupak nad AD „Jedinstvo“ u Gajdobri.
Pošto su u zakonom predviđenom roku poverioci te poljoprivredne firme uplatili predujam, sud je pokrenuo klasičan stečajni postupak. Pokretači su bili kompanije „Victoria Logistic“ iz Novog Sada i „Dijamant“ iz Zrenjanina. Za stečajnog upravnika postavljen je Nebojša Bajić iz Kikinde, a za njegovog pomoćnika Dragan Pudar, koji je do pokretanja stečajnog postupka obavljao funkciju direktora u ovoj firmi.
Nekada je u „Jedinstvu“, koje se decenijama smatralo za jednog od najvećih proizvođača hrane u bačkopalanačkoj opštini, radilo oko 200 radnika, a od te firme živelo je, kako kažu sami meštani, pola sela s nepunih 3.000 stanovnika. Doskora je radilo 60 radnika, a potom njih 28, ali je njima radni odnos prestao po sili zakona. Potom su radno angažovani da bi se završili započeti poslovi na oko 200 hektara sopstvene zemlje. Međutim, ovde kažu da s Republičkim geodetskim zavodom imaju problema kod dokazivanja vlasništva nad 570 hektara. Kažu da su došli do dokaza da su te oranice kupljene novcem Zadruge pa samim tim treba da budu vlasništvo preduzeća. Sada se ta zemlja, kao državna, daje u zakup privatnicima. U toku je spor s Ministarstvom poljoprivrede oko utvrđivanja prava svojine na tih 570 hektara. Ističu da se proglašavanjem tih oranica „Jedinstva“ državnim obradivim zemljištem gajdobranska firma izjednačila s bilo kojim registrovanim poljoprivrednim gazdinstvom pa u zakup maksimalno može uzeti 50 hektara oranica.
U Gajdobri se nadaju da stečajni postupak neće ići ka cepanju preduzeća da bi potom stečajni upravnik prodavao delove firme. Dodaju da se uvidom u imovinu „Jedinstva“ može videti da vrednost imovine prevazilazi visinu potraživanja poverilaca pa se ne treba bojati da će kroz stečajni postupak bilo ko biti oštećen. Imovina, navodno, prevazilazi dva miliona evra, a ako se doda i zemljište koje će verovatno postati deo kapitala „Jedinstva“, vrednost se uvećava dodatnih 5 mil EUR. Zbog toga se u Gajdobri nadaju da će to preduzeće i dalje postojati, raditi i zapošljavati ovdašnje radnike.