
80 godina tišine: Klimt, MAK i izgubljena riznica dvorca Imendorf
Osmi maj 1945. godine, kraj Drugog svetskog rata, označava i jedan od najvećih gubitaka kulturne baštine u austrijskoj istoriji. Tada je u razornom požaru uništen dvorac Imendorf u Donjoj Austriji. Povodom 80 godina od tog događaja, Muzej primenjene umetnosti (MAK) i Klimtova fondacija organizuju izložbu „Gustav Klimt, MAK i dvorac Imendorf: Spaljeno, uništeno, nestalo?“ koja pruža uvid u razmere ove umetničke tragedije.
Dvorac, koji se prvi put pominje u 13. veku, od 1942. godine služio je kao skladište umetničkih dela koja su trebalo da budu zaštićena od ratnih dejstava. Tadašnji vlasnik, baron Rudolf fon Frojdental, ustupio je prostorije u te svrhe. Prema nekim izvorima, nemačke trupe – verovatno SS – u maju 1945. godine namerno su zapalile dvorac kako bi sprečile da umetnine padnu u ruke Crvene armije. Međutim, do danas nema dokaza ni za ovu tvrdnju, ni za eventualno učešće sovjetskih vojnika. Takođe, nije potvrđeno da su neka Klimtova dela možda prethodno izmeštena.
Među izgorelim delima nalazile su se tri monumentalne slike rađene za svečanu salu Univerziteta u Beču, sa pripadajućim skicama, kao i radovi: Muzika (1897/98), Šubert za klavirom (1899), Zlatna jabuka (1903), Seoski vrt sa krstom (1912), Portret Vali (1916), Prijateljice II (1916/17), Baštenska staza sa kokoškama (1916) i Leda (1917).

Klimt Fondacija, Grad Beč
MAK je u požaru izgubio i brojne vredne predmete: Laksenburšku sobu, kolekcije istočnoazijske i islamske umetnosti, umetničke zanatske radove iz ranog novog veka, više od 50 komada nameštaja, kožne tapete, dvanaest tepiha i Mehlinger grobnicu – drveni kovčeg iz 15. veka u obliku gotičke crkve.
Najvažniji događaji u Beču u 2025. godini: Spoj tradicije i modernog duha
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Klimt Fondacija, Grad Beč