star wars

Stvarni događaji koji su inspirisali „Ratove zvezda“

Izmišljeni univerzum „Ratova zvezda“ često se smatra oličenjem čiste naučne fantastike. Ali dok su svetlosni mačevi i svemirski brodovi centralni deo svakog filma i televizijske serije u ovoj franšizi, njihova srca kucaju ritmovima stvarne istorije.

Džordž Lukas, zajedno sa kasnijim stvaraocima u franšizi, izgradio je ovu izmišljenu galaksiju ne ni iz čega, već iz prašine i vatre političkih borbi, globalnih sukoba i uspona i pada carstava. Ono što čini da Ratovi zvezda opstaju kroz generacije nije samo njihov spektakl, već i njihovi suptilni odjeci naše ljudske prošlosti. Pa šta su tačno stvaraoci „Ratova zvezda“ pozajmili od čovečanstva?

Istorijski monopoli

Trgovinska federacija u „Ratovima zvezda“ odražava holandske i britanske istočnoindijske kompanije. Funkcioniše kao masivni komercijalni entitet sa značajnom političkom i vojnom moći, utičući na galaktičke poslove, slično kao što su ove korporacije iz kolonijalne ere dominirale globalnom trgovinom.

Ekonomske imperije

Baš kao i holandske i britanske kompanije iz stvarnog sveta po kojima su modelirane, trgovinska federacija je koristila trgovinske monopole, blokade i privatne vojske kako bi uspostavila kontrolu nad univerzumom.

Odjeci Rima

Galaktička Republika u univerzumu „Ratova zvezda“ u velikoj meri potiče iz drevnog Rima, ne samo u vizuelnim elementima poput arhitekture, već i u svojoj političkoj strukturi, sa Senatom i vodećim ulogama poput kancelara, koje su direktno iz rimske tradicije.

Pad demokratije

Baš kao što je Rim prešao iz republike u carstvo kroz konsolidaciju moći i vojna osvajanja, „Ratovi zvezda“ čine isto. Fiktivna franšiza pokazuje kako krhke demokratije mogu da se pretvore u diktature, baš kao što je to bio slučaj sa Rimom.

Istorijska tiranija

Odnos Darta Vejdera i cara Palpatina je neverovatno sličan odnosu Hajnriha Himlera i Adolfa Hitlera. Čak i imena za jurišnike i manipulativni uspon carstva na vlast ukazuju na uspon fašizma koji je bio usredsređen oko nacizma.

Monasi ratnici

Džedajski savet je inspirisan mnogim istorijskim ratnicima širom sveta, uključujući japanske samuraje i kineske šaolinske monahe. Ali Džedaji najbliže odražavaju elitne ratnike-monahe zaklete na moralni kodeks, posvećene duhovnoj disciplini, borilačkim veštinama i zavetima siromaštva i čednosti koji ih izdvajaju od drugih snaga.

Sveta moć i politički pad

I džedaji i templari imali su moćne savete od 12 članova, prepoznatljive odore i mačeve kao simbole dužnosti. Uprkos njihovom plemstvu, svaki red je sistematski uništavan od strane političkih snaga koje su nekada zavisile od njihove snage i plašile se njihovog uticaja.

Oklopna relikvija

Dart Vejderov impozantni izgled i lična istorija odražavaju nasleđe samurajskih ratnika, posebno Datea Masamunea. Njegova kultna crna kaciga direktno je inspirisala Vejderov dizajn i spojila je zastrašujuću tradiciju sa preostalim osećajem plemenite, ali zastarele svrhe.

Snaga sile

Ljudi su često pokušavali da definišu silu, ali time su promašili njenu duhovnu nameru. Snaga sile leži u njenoj dvosmislenosti i ona podstiče na duhovno razmišljanje, a ne na poštovanje pravila.

Mali ratnici

Bitka kod Endora koja se odvija u filmu „Povratak džedaja“ (1983) zapravo je paralela sa Vijetnamskim ratom.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZlife

Foto: DartVejderStarWarsPIX

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE