Merilin Monro

Proslava koja je ušla u istoriju: Veče kada je Merilin šaptala predsedniku

Bila je subota uveče, ali ne bilo koja. Njujork je tog dana bio u centru glamura, politike i tračeva, jer se slavio 45. rođendan predsednika Džona F. Kenedija. Zvanično, događaj je bio humanitarnog karaktera – gala veče u Madison Square Gardenu, koje je okupilo američku političku elitu, poznate glumce, muzičare i društvenu kremu tog vremena. A onda su se svetla prigušila.

Vratimo se malo unazad. Glasine o aferi između Merilin Monro i JFK-a počele su nekoliko meseci pre događaja.

Monro i Kenedi su bili bliski, ali neki stručnjaci tvrde da njihova afera nije dugo trajala. Proveli su noć zajedno nakon zabave u domu Binga Krozbija u Palm Springsu krajem marta, a za to vreme, neki nagađaju, on joj je dao u ruke pozivnice za događaj u Madison Square Gardenu. Događaj je bio tempiran za proslavu njegovog 45. rođendana, iako je njegov pravi rođendan bio 10 dana kasnije.

Monro je napustila set filma „Something’s Got to Give“ 17. maja i sledeća dva dana je provela na probama u Njujorku. Događaj je okupio brojne poznate face tog doba: Elu Ficdžerald, Bobija Darina, Mariju Kalas. Kenedijev šurjak, glumac Piter Louford je Merilin par puta lažno predstavio, a kako se ona nije pojavila, ljudi u publici su mislili da nje nema… Sve dok nije stupila na pozornicu, skinula bundu i izazvala divljenje.

Haljina sa 2.500 kristala

Na scenu je zakoračila Merilin Monro u uskoj, prozirno sjajnoj haljini boje kože, ručno ukrašenoj sa preko 2.500 kristala, toliko pripijenoj uz telo da je u nju morala da bude ušivena. Sama haljina, koju je kasnije zvala „druga koža“, šapatom je najavila ono što dolazi. Pred mikrofon je stala polako, podigla pogled i započela izvedbu koja je momentalno ušla u istoriju: „Happy birthday to you…“

Njeno pevanje nije bilo glasno, bilo je gotovo intimno, senzualno, tiho kao zavera. Publika je bila zatečena. Taj ton, ta pojava, ta atmosfera, sve je bilo neobično, uzbudljivo, na granici zabranjenog.

U publici je sedeo i sam predsednik, nasmejan, pomalo zbunjen, svestan da se pred njegovim očima dešava nešto što će trajati duže od političkog mandata. I zaista, tog trenutka, Merilin Monro je učvrstila svoj status američke ikone, ali je i dodatno raspalila glasine o bliskom odnosu sa predsednikom.

Iako je taj nastup podstakao glasine o njihovoj aferi, novinarka Doroti Kilgalen opisala ju je kao „vođenje ljubavi s predsednikom pred direktnim pogledom četrdeset miliona Amerikanaca“ i to je takođe označilo kraj njihovih interakcija. Glumica i predsednik nakratko su još popričali na afterpartiju šefa studija Artura B. Krima, a dokaz tome je jedna fotografija njih dvoje i posle toga se više nisu vidjeli.

Nešto manje od tri meseca kasnije, Merilin će biti pronađena mrtva. Sledeće godine, i sam predsednik će biti ubijen u atentatu u Dalasu. Ali te večeri, 19. maja 1962, na samo 90 sekundi sve je stalo. Ostala je samo pesma, šapat, predsednik i mit koji će živeti zauvek.

Iako je izvedba „Srećan rođendan, gospodine predsedniče“ trajala ceo minut, ostala je jedna od njenih najpoznatijih trenutaka na pozornici.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Printscreen:Youtube

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE