Cene nafte u porastu, slaba prognoza tražnje

Sirova nafta je danas poskupela, mada je dobit bila ograničena zbog slabe prognoze za celu nedelju, kao i zbog zabrinutosti u vezi evrozone, ukazuju analitičari.

Cena americke „lake“ nafte za terminsku isporuku u avgustu je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za sedam centi na 79,28 dolara za barel, dok je istovremeno evropska „brent“ nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupela za 65 centi na 91,66 dolara za barel, prenela je agencija AFP.

„Cene nafte počele su blago da se oporavljaju“, nakon nedavnih oštrih padova, navela je analitičar „Barkliz kapitala“ Amrita Sen, dodajući da će, „i pored toga, globalna tražnja nafte u junu verovatno ostati slaba zbog povećane neizvesnosti oko globalne makroekonomske situacije“.

Strahovanja oko evrozone bila su u središtu pažnje uoči samita EU, koji se održava 28. i 29. juna, a trgovci sumnjaju da će tada biti dogovoreni konkretni koraci za rešavanje evropskih problema, navodi strateg komapnije „IG markets“ iz Singapura, Džastin Harper.

„Uz vesti iz Španije i Kipra, trgovci prilično cinično reaguju na retoriku lidera“, rekao je Harper za AFP.

On je dodao da je EU dosad učinila „vrlo malo“ na pronalaženju rešenja za dužničku krizu u evrozoni, a ono što jeste učinjeno predstavlja „gašenje požara i pokušaje da se zaustavi širenje krize, pre nego pokušaje da se krene napred“.

Evropski lideri su pod velikim globalnim pritiskom da spreče eventualni ekonomski kolaps, do kog bi, pre svega, mogli da dovedu problemi u Grčkoj i Španiji.

Španija i Kipar su juče formalno zatražili finansijsku pomoć evropskih fondova, a Španiji je još ranije potvrđeno da može dobiti kredit „težak“ do 100 milijardi evra za spas svog bankarskog sektora. Kipru bi moglo biti potrebno oko deset milijardi evra, takođe za pomoć bankama, naveo je danas izvor iz EU.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE