Smanjena bespravna gradnja u Novom Sadu
Bespravne gradnje u Novom Sadu ima daleko manje nego pre. Glavna građevinska inspektorka Slavica Lazov kaže za list „Dnevnik“ da je za pola godine zabeleženo značajno manje pokušaja takve gradnje nego prethodnih godina, jer se investitorima ne isplati da im zatvaraju gradilišta.
– Sada inspektori imaju sporadične slučajeve pokušaja bespravne gradnje. Najčešće je reč o investitorima koji imaju jedno, ili dva legalna gradilišta, a onda pokušaju da otvore treće bez papira. Međutim posle kontrole i zatvaranja takvih gradilišta, većina njih nabavi dozvole – ističe inspektorka Lazov. Uspostavljena je stalna kontrola, evidentirana sva aktivna gradilišta, izdata rešenja u početnoj fazi gradnje, a kad ima intervencija usmerene su ka zabrani gradnje i zatvaranju gradilišta, dok se ne pribave odobrenja, ili dok se objekat ne legalizuje.
– Posle donošenja novog Zakona o planiranju i izgradnji građevinski inspektor je ovlašćen da rešenjem naredi zatvaranje gradilišta ukoliko na licu mesta utvrdi da se gradi objekat bez građevinske dozvole. Prošle godine izdali smo 208 rešenja o rušenju, 28 rešenja o obustavi radova, sedam rešenja o zabrani korišćenja objekta, 22 rešenja o zatvaranju gradilišta, 25 rešenja o pribavljanju upotrebne dozvole, 39 zaključaka o prinudnom izvršenju i 292 ostalih zaključaka- pojašnjava sagovornica Dnevnika.
Stranke su same srušile 21 objekat a sprovedena su četiri prinudna izvršenja. Kontrola je stalna i na svakom novom gradilištu, a svako otvoreno gradilište zahteva često prisutvo inspektora, zavisno od veličine gradilišta i od nalaza inspektora.
Lane je za 40 odsto smanjena bespravna gradnja u odnosu na 2010. a tokom gradnje znato se manje odstupa od overene projektno tehničke dokumentacije. Broj započetih radova sa dokumentacijom u toku 2011. približan je onom u 2010. Pored toga na privatnim parcelama u Novom Sadu kontrolišu se i bilbordi.
– Prošle godine je na pritužbe građana otvorenoj kancelariji prosleđeno 98 informacija, zaštitniku građana u Novom Sadu 45 i jedna informacija zaštitniku građana Republike Srbije, tri informacije pokrajinskom ombudsmanu, tri informacije Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, dve informacije Komisiji za predstavke i žalbe i pet Gradskom javnom pravobranilaštvu – navodi Slavica Lazov.