Irak: nafta ili kulturno nasleđe?

Kroz drevni grad Vavilon, dom slavnih visećih vrtova, sada prolazi cev od naftovoda, a u Iraku se postavlja pitanje šta je preče – očuvanje kulturnog nasleđa ili razvoj naftnog bogatstva.


Konačni odgovor na ovo pitanje, piše Rojters, neće biti poznat još decenijama, ali trenutno, nafta ima primat.
 
Nekadašnja drevna Mesopotamija (današnji Irak) za koju se veruje da je kolevka pismenosti, poljoprivrede i pisanih zakona, „vlasnik“ je mnogih ključeva civilizacije, ali i zemlja bogata naftom.

 Marijam Omran Musa, koja kao predstavnik Odbora za antikvitete i nasleđe vodi nalazište Vavilon na sve načine je pokušala da preusmeri naftovod koji prolazi kroz Vavilon i, kako nije uspela, sada tuži ministarstvo.

Ministarstvo energetike tvrdi da sve rade izuzetno sporo kako bi se zaštitila neotkrivena blaga i koliko je moguće cev sprovela mimo nalazišta. Ministarstvo je čak obećalo da će preusmeriti cev dalje od Vavilona ako pronađu način, ali stručnjaci sumnjaju da će se to ikada dogoditi.

„Nafta i antikviteti su nacionalno bogatstvo, ali smatram da će kada nafta nestane, antikviteti i dalje biti tu“, kaže Musa dok stoji pored naftovoda. „Ovo je nasilje nad antikvitetima jer je čak i vožnja teške mašinerije ovde zabranjena, a kamoli postavljanje cevi“.

Ministarstvo energetike tvrdi da su naftovodi od suštinske važnosti za cilj zemlje, a to je da Irak postane svetska naftna supersila, uz Rusiju i Saudijsku Arabiju.

Vavilonski naftovod, koji će biti otvoren u junu, nadomestiće dve „linije“ u Bagdadu koje su stare i u lošem stanju. Naftovod će prenositi oko 45.000 barela nafte dnevno iz Basre do Bagdada za lokalne potrebe.

Za Iračane, izgradnja uništene infrastrukture zemlje je važna kao i očuvanje arheološkog blaga na koje su mnogi ponosni.

„Verujem da ove kampanje loše utiču na razvoj. Antikviteta u Iraku ima na svakom koraku. Da li to znači da treba da prestanemo sa izgradnjom?“, pita se analitičar Hamza al Džavahiri.

Šef Državnog odbora za nasleđe i antikvitete Kais Husein Rašid rekao je, pak, da su arheološka nalazišta u Iraku slabo zaštićena i nemaju podršku vlade i da su zbog toga česta meta napada.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE