NOS-u istekla „nulta licenca“
„Nuklearnim objektima Srbije“ juče je istekla „nulta licenca“ koja omogućava sprovođenje nuklearnih aktivnosti, a predstavnici tog preduzeća očekuju da će im narednih dana biti dodeljene nove licence, uključujući onu kojom bi bio odobren rad „Hangara tri“ gde bi se odlagao nuklearni otpad.
Predsednica Upravnog odbora tog preduzeća Uranija Kozmidis Luburić izjavila je da je Agenciji za zaštitu od jonizujućeg zračenja već podneta dokumentacija i da očekuje da će im za dan-dva biti izdato rešenje za reaktore, koje bi predstavljalo neku vrstu „predlicence“.
„Rešenja su praktično isto što i licenca i moći ćemo da radimo sve kao i do sada, neće biti pauze u radu, a očekujemo da ćemo ubrzo dobiti i licencu“, objasnila je Kozmidis Luburić, dodajući da je važno da se odobri i licenca za rad „Hagara tri“.
Međutim, direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja Mirjana Radenković objasnila je da dodela rešenja praktično znači da će to preduzeće moći samo da preduzima mere nuklearne sigurnosti i bezbednosti, dok ne dobiju licencu za svaku nuklearnu aktivnost pojedinačno.
Ona je podsetila da je takozvana „nulta licenca“ bila izdata po starom zakonu u okviru projekta „Vind“ , a da se sada dozvole izdaju po novoj proceduri. To praktično znači da NOS mora zatražiti licencu za svaku pojedinačnu nuklearnu aktivnost.
Radenković je precizirala da su „Nuklearni objekti“ zatražili licencu za „Hangar 3“ u kome bi se odlagao nuklearni otpad, a trenutno rade na popravljanju i dopunjavanju dokumentacije pa bi ona mogla uskoro da im bude izdata.
Kako su ranije istakli predstavnici NOS-a, veoma je važno da se omogući rad „Hangara tri“ kako bi se nuklearni otpad prepakivao i skladištio u zgradi koja je za to i namenjena.
Radenković je takođe ukazala da agencija još nije dobila izveštaj o izvođenju eksperimenta u NOS-u 19. aprila u kojem je navodno, bilo povećanih doza zračenja.
Ona je podsetila da je ranije najavljivano da će taj izveštaj komisije koju je formiralo Ministarstvo prosvete i nauke, kako bi obavila nadzor i ispitala da li je bilo povećanih doza zračenja prilikom izvođenja eksperimenta, biti završen do 18. maja. Agencija će izveštaj razmotriti i videti da li su sve procedure bile ispoštovane i da li su možda neke procedure loše sprovedene.
V.d. direktora NOS-a Jagoš Raičević rekao je ranije da tokom izvođenja eksperimenta u Vinči 19. aprila nije bilo nikakvog akcidenta, niti direktne ili indirektne opasnosti po zaposlene.
Prema rečima Raičevića, radnici su poslati i na medicinske preglede i njihovo zdravstveno stanje je u najboljem redu.